UK ostře vystoupila proti předvolebnímu klipu KSČM. „Zneužili symboly univerzity,“ říká rektor

18. 5. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Nečekaně ostře dnes reagovala Univerzita Karlova na předvolební klip Komunistické strany Čech a Moravy, v němž se objevil záběr budovy Karolina a 3. lékařské fakulty. Podle rektora Václava Hampla komunisté účelově zneužili symboly univerzity.

„Univerzita Karlova se razantně distancuje od předvolebního spotu KSČM. Použití jména a symbolů univerzity v kontextu politické agitace univerzitu poškozuje a je nekorektní a nepřípustné,“ uvedl rektor Václav Hampl.

Univerzita se podle něj zásadně do předvolební kampaně nezapojuje. „UK brání svoji akademickou půdu před politickým zneužíváním a zůstává přísně nestranná,“ dodal rektor.

Použití vteřinových záběrů budovy 3. lékařské fakulty a Karolina během čtení volebního programu komunistů předsedou Vojtěchem Filipem je podle UK silně manipulativní. „Vyjadřujeme hluboké znepokojení a nesouhlas s tím, aby politická strana v rámci volební rétoriky takto účelově zneužívala symboly instituce – jakou je veřejná vysoká škola – a zásadně nesouhlasíme s užitím svého jména v tomto politickém kontextu,“ uvedla v oficiálním prohlášení UK.

KSČM zatím na stížnost univerzity nereagovala. Pokud však nebude chtít klip upravit, UK zřejmě nemá žádný nástroj, jak ji k tomu přimět. Oba kritizované záběry jsou totiž pořízeny z ulice a ani v samotném klipu se o univerzitě přímo nehovoří. Záběr je použit jen jako ilustrační, podobně jako snímky řady dalších míst a institucí.

Anketa

Vadí vám použití záběrů budov UK v předvolebním klipu KSČM?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...


Kritizované záběry z klipu KSČM


Zdroj: klip KSČM pro volby do PS PČR 2010. Repro: UKáčko.czNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.