UK otevře indonesistiku i afrikanistiku. Rychlý růst počtu studentů i oborů však skončil

23. 2. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita 2 komentáře/ů

Indonesistika, vzdělávání v biologii nebo středoevropská komparativní studia. Univerzita Karlova i letos otevírá nové a v Česku většinou ojedinělé obory. Nárůst počtu studentů i oborů se však výrazně zpomalil.

Indonesistika letos, afrikanistika možná už příští rok

Filozofická fakulta letos otevírá nový bakalářský obor Etnologie se specializací indonesistika. Po 14 letech se tak bude na fakultě opět vyučovat indonéština, na rozdíl od dřívějšího filologického pojetí ji však doplní i kurzy o historii, literatuře či politice.

Afrika je jedním z perspektivních, ale zatím přehlížených regionů.

Ilustrační foto: Jan Viktorin pro UKáčko.cz

„Odborníků na Indonésii je málo, přitom jde s 230 miliony obyvatel o čtvrtou nejlidnatější a zároveň největší muslimskou zemí světa,“ říká Michaela Budiman z Ústavu jižní a centrální Asie. FF plánuje přijmout na tento obor nejméně deset uchazečů. Indonéská vláda navíc nabízí zájemcům o studium v Indonésii možnost ucházet se o jednosemestrální nebo dvousemestrální stipendijní pobyty.

Pokud vše půjde podle plánu, už od příštího akademického roku by mohla FF otevřít také afrikanistiku. Podle děkana FF Michala Stehlíka je akreditace oboru zhruba v polovině. Afrika je další z regionů, jehož ekonomický i politický význam zřejmě bude v budoucnu růst a odborníků na toto teritorium je v Česku málo.

Rektor: počet bakalářů chceme postupně redukovat

Zatímco v předchozích letech se počet nových nebo výrazně reformovaných oborů pohyboval i v desítkách, letos jich bude jen několik. Důvod? Nástup slabších populačních ročníků, nedostatek peněz i problémy s kapacitou budov některých fakult.

UK má téměř 53 000 studentů. Místo růstu jejich počtu se chce více zaměřit na kvalitu.

Foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

UK má dnes 630 oborů a téměř 53 000 studentů, čtyřikrát více než před dvaceti lety. Další výrazný nárůst už univerzita neplánuje. „Chceme pozvolna redukovat počet studentů bakalářských programů a v dlouhodobějším výhledu zastavit nárůst počtu studentů,“ potvrdil rektor UK Václav Hampl.

Podle kancléře UK Tomáše Jelínka je nutné více se zaměřit na kvalitu než kvantitu. Souvisí to i se změnou financování škol. Dosud se totiž přidělené peníze odvíjejí zejména od počtu studentů, což „nutí“ vysoké školy přijímat stále více uchazečů i otevírat další kombinované studijní obory. Podle kritiků současného systému se tím však snižuje úroveň vysokoškolského vzdělání i hodnota získaného titulu na trhu práce.

Loni se na UK hlásilo téměř 65 tisíc studentů, k přijímacím zkouškám jich přišlo 54 tisíc a přijato bylo 23 tisíc. Největší zájem byl o lékařské obory, právo, psychologii či politologii. Údaje za letošní rok ještě nejsou známé, přihlášky lze podávat až do 28. února.

Nové nebo výrazně reformované obory na UK

Etnologie se specializací indonesistika (FF)
Dějiny a kultura východního Středomoří ve starověku (FF)
Vzdělávání v biologii (PedF)
Economics and Finance (FSV)
Středoevropská komparativní studia (FSV)

Zdroj: UK



2 komentářů »

  • Matouš :

    Uběhlo více jak tři roky od napsání článku a obor Afrikanistika stále není ještě ani plánován. Nemyslíte, že je na čase aktualizovat informace z této oblasti? Děkuji za odpověď.

    reagovat

  • Matouš :

    Uběhlo více jak další tři roky od mého posledního příspěvku a obor Afrikanistika stále není ještě ani plánován. Nemyslíte, že je na čase aktualizovat informace z této oblasti? Děkuji za odpověď.

    reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.