UK po pěti letech otevře prostory Karolina. Ukáže sály, insignie i podzemí s románskou studnou

23. 3. 2013 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Po pěti letech se znovu otevřou prostory historického sídla Univerzity Karlovy – Karolina. Den otevřených dveří se bude konat v sobotu 6. a v neděli 7. dubna 2013 při příležitosti 665. výročí založení první vysoké školy ve střední Evropě. Otevřeno bude vždy od 10 do 16 hodin.

Den otevřených dveří - Karolinum. Foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

Po pěti letech se znovu otevřou prostory historického Karolina

Foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

Vstup pro návštěvníky bude ze Železné ulice číslo 9, východ pak na Ovocném trhu. Široká veřejnost si bude moci prohlédnout rekonstruované prostory historického komplexu Karolina, unikátní národní památky, řazené právem hned za komplex Pražského hradu.

Sídlo nejstarší univerzity se představí v celé své kráse včetně reprezentačních a zasedacích místností – jako je např. tzv. mázhaus, Císařský sál, Vlastenecký sál a samozřejmě Velká aula, kde se v průběhu akademického roku odehrává celá řada významných akademických ceremoniálů – promoce, imatrikulace nebo udílení čestných doktorátů.

Jedním z největších lákadel prohlídky bude vystavení univerzitních insignií – žezla rektora a jednotlivých fakult. Dále se návštěvníci podívají do sklepení z románsko-gotické doby, kde mohou mimo jiné obdivovat například unikátní románskou studnu z předuniverzitního období – jednu z nejstarších v Praze.

Ve sklepních prostorách je také instalována expozice připomínající základní mezníky dějin UK. Přibližuje prostředí pražského obecného učení, výuku a stavební vývoj nejstarší z dochovaných budov univerzity – Karolina. Krásu unikátní architektury z téměř všech stavebních slohů umocňuje také rozsáhlá obrazová galerie – kromě obrazů barokních se zachovala i portrétní galerie rektorů Univerzity Karlovy.

Trasa celým komplexem bude po celý den volně průchozí a pracovníci Ústavu dějin UK a archivu UK budou připraveni odpovídat návštěvníkům na veškeré dotazy. Vzhledem k organizační nutnosti vpouštět návštěvníky do objektu Karolina po menších skupinkách, bude prohlídka ještě umožněna těm zájemcům, kteří budou v 16 hodin stát v případné frontě u vstupu. Občané s TZP mají přednostní vstup – část trasy je bezbariérová.

Den otevřených dveří nemá na Univerzitě Karlově dlouhou tradici, akademická půda se veřejnosti otevřela v takové míře teprve po listopadu 1989. Poprvé v dubnu 1995 těsně před zahájením rekonstrukce, a v dalších letech pak ještě čtyřikrát. Touto akcí chce UK vyhovět velkému zájmu návštěvníků – při posledním Dni otevřených dveří si Karolinum přišlo prohlédnout přes 5 tisíc lidí.

Den otevřených dveří v roce 2008:


Foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.