UK šestou nejlepší vědeckou institucí ve východní Evropě
Univerzita Karlova se umístila na šestém místě ve východní Evropě a jako jediná z českých univerzit v první třístovce celosvětového hodnocení Scimago Institutions Ranking, které hodnotí nejen univerzity, ale zahrnuje i ostatní vědecké organizace z celého světa.
Scimago Institutions Ranking (SIR) je žebříček, který porovnává vědecké výstupy, mezinárodní vědeckou spolupráci, výstupy v impaktovaných periodicích a publikační aktivitu univerzit a vědeckých institucí. Do žebříčku SIR bylo zařazeno celkem 2 833 univerzit a vědeckých institucí z 87 zemí celého světa.
Podle objemu vědecké publikační produkce se v něm Univerzita Karlova umístila na 231. místě v celkovém pořadí. Stala se tak šestou nejproduktivnější vědeckou institucí ve východní Evropě, za ní v regionu zůstává dalších 171 institucí. Z univerzit v tomto regionu se UK umístila na druhém místě, zbývající čtyři instituce na prvních místech jsou akademie věd – včetně české.
„Hodnocení Scimago Institutions Ranking je výjimečné v tom, že se nesoustředí jen na organizace univerzitního typu, ale zahrnuje také další relevantní vědecké a výzkumné ústavy,“ říká Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy. „O to více mě těší, že i v takové konkurenci má UK velmi solidní postavení, a to i přesto, že její finanční zázemí a podmínky se od podmínek a financování čistě výzkumných institucí výrazně liší,“ dodává Hampl.
Hodnocení SIR využívá databázi vědeckých výstupů SCOPUS a díky tomu zohledňuje humanitní vědy o něco lépe než například známý Šanghajský žebříček univerzit. Potvrdilo se tak zjištění nedávno zveřejněné první zprávy z projektu „Mezinárodní audit výzkumu,vývoje a inovací v ČR a implementace jeho výsledků do strategických dokumentů“. Podle ní ve vědeckému výzkumu v Česku dominuje Univerzita Karlova a ústavy Akademie věd ČR.
Napište komentář