UK šestou nejlepší vědeckou institucí ve východní Evropě

19. 10. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita 2 komentáře/ů

Univerzita Karlova se umístila na šestém místě ve východní Evropě a jako jediná z českých univerzit v první třístovce celosvětového hodnocení Scimago Institutions Ranking, které hodnotí nejen univerzity, ale zahrnuje i ostatní vědecké organizace z celého světa.

UK je druhou nejlepší vědeckou univerzitou ve východní Evropě, po započítání ostatních vědeckých institucí jí patří 6. místo.

Foto: UKáčko.cz

Scimago Institutions Ranking (SIR) je žebříček, který porovnává vědecké výstupy, mezinárodní vědeckou spolupráci, výstupy v impaktovaných periodicích a publikační aktivitu univerzit a vědeckých institucí. Do žebříčku SIR bylo zařazeno celkem 2 833 univerzit a vědeckých institucí z 87 zemí celého světa.

Podle objemu vědecké publikační produkce se v něm Univerzita Karlova umístila na 231. místě v celkovém pořadí. Stala se tak šestou nejproduktivnější vědeckou institucí ve východní Evropě, za ní v regionu zůstává dalších 171 institucí. Z univerzit v tomto regionu se UK umístila na druhém místě, zbývající čtyři instituce na prvních místech jsou akademie věd – včetně české.

„Hodnocení Scimago Institutions Ranking je výjimečné v tom, že se nesoustředí jen na organizace univerzitního typu, ale zahrnuje také další relevantní vědecké a výzkumné ústavy,“ říká Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy. „O to více mě těší, že i v takové konkurenci má UK velmi solidní postavení, a to i přesto, že její finanční zázemí a podmínky se od podmínek a financování čistě výzkumných institucí výrazně liší,“ dodává Hampl.

Hodnocení SIR využívá databázi vědeckých výstupů SCOPUS a díky tomu zohledňuje humanitní vědy o něco lépe než například známý Šanghajský žebříček univerzit. Potvrdilo se tak zjištění nedávno zveřejněné první zprávy z projektu „Mezinárodní audit výzkumu,vývoje a inovací v ČR a implementace jeho výsledků do strategických dokumentů“. Podle ní ve vědeckému výzkumu v Česku dominuje Univerzita Karlova a ústavy Akademie věd ČR.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.