UK si připomene Jana Palacha, FF po něm pojmenuje knihovnu

15. 1. 2012 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Univerzita Karlova si připomíná 43 let od sebeupálení, úmrtí a pohřbu Jana Palacha. K této příležitosti pořádá společně se studenty Filozofické fakulty UK sérii vzpomínkových akcí.

Palacha si lidé tradičně připomenou i před hlavní budovou FF

Foto: Jiří Stibor pro UKáčko.cz

„Právě palachovské výročí je ideálním časem nejen pro pietní vzpomínání, ale také pro oslavy v ryze studentském duchu: besedy, koncerty, performance,“ uvádí Studentská rada.

Na letošních vzpomínkových akcích se velkou měrou podílí polská filmová režisérka Agnizska Holland. Pod jejím patronátem vznikl internetový multimediální projekt mapující pomocí dobových fotografií, historických textů nebo rozhlasových vysílání život Jana Palacha. To vše v češtině, angličtině a polštině.

Součástí slavnostního přejmenování Centra studijních a informačních služeb (CeSIS) na Knihovnu Jana Palacha (formálně provedeného už v říjnu) bude také Happening pro Palacha. Ten zároveň uzavře Rok svobody slova, za ten prohlásila rok 2011 FF UK. V Týmové studovně knihovny proběhne vzpomínková akce věnovaná Václavu Havlovi. V dalších prostorách knihovny bude k vidění výstava Jana Palacha.

Nové logo centrální knihovny FF, nově Knihovny Jana Palacha

Foto: KJP

V rámci Happeningu se představí mimo jiné předseda PEN klubu Jiří Dědeček nebo spisovatel Ivan Klíma. Návštěvníkům bude k dispozici také speciální zeď, na niž se budou moci slovem či obrazem svobodně vyjádřit.

Vzpomínkové akce zahájila nedělní mše svatá v kostele Nejsvětějšího Salvátora a ukončí je beseda s Agniezskou Holland v Polském institutu v Praze.

ProgramNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.