UK spustí nový web. Láká na verzi pro mobily i tablety, která však nefunguje

17. 3. 2013 Autor: Rubrika: Univerzita 4 komentáře/ů

Univerzita Karlova za několik dní spustí novou podobu svého webu. Po téměř deseti letech by se tak měl dočkat modernější podoby i větší přehlednosti pro návštěvníky. Nové celouniverzitní stránky budou oficiálně představeny v pátek 22. března, UKáčko.cz zveřejňuje jejich podobu už dnes.

Nový web Univerzity Karlovy

Ve srovnání se stávajícím webem obsahují nové stránky výrazně méně grafických prvků. Převažuje šedá barva a černobílé fotografie, které se však po najetí myší změní v barevné. Univerzita vysvětluje až extrémní strohost webu tím, že se snažila vyjít vstříc i uživatelům chytrých telefonů a tabletů.

Takzvaný „responzivní web design“, který by měl zaručit správné zobrazení na různých zařízeních s různě velkým displejem, však zatím zůstává jen na papíře. Jak totiž UKáčko.cz zjistilo, v mobilním telefonu ani na tabletu se stránky prostředí nijak nepřizpůsobují a na zařízeních s menším displejem jsou tak jen těžko použitelné.

Jediným možným nastavením pro návštěvníky webu je možnost tisku (kterou už dnes zvládají všechny běžné prohlížeče) a výběr ze tří velikostí písma. Ani v tom ale není web dotažený k dokonalosti – zvětšuje se totiž jen text v článku, například textové menu však zůstává stále stejné.

Nový web také není nijak provázán se sociálními sítěmi. Tlačítka jako Like nebo +1 budou návštěvníci stránek hledat zbytečně.

Výběrové řízení na nový web vypsala univerzita loni v únoru. Cenu za grafický návrh a realizaci stránek cuni.cz odhadla na 150 tisíc korun. Celouniverzitní webové stránky ročně navštíví téměř milion uživatelů.AKTUALIZACE: Univerzita reagovala na výhrady k novým webovým stránkám a dodatečně nechala opravit jak chyby v zobrazení na mobilních zařízeních, tak později i zásadně změnila layout a grafickou podobu webu.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.