Ukradené Vánoce po roce opět pobavily pedagogickou fakultu

18. 12. 2016 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Po úspěchu loňských Ukradených Vánoc připravila Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy podobnou akci i letos, aby mohl každý na chvíli zapomenout na předvánoční stres a na chvíli se uvolnit u scének a prezentací připravených povětšinou studenty Pedagogické fakulty.

Po úvodním zahájení bylo první položkou programu představení studentů na Erasmu, kteří k nám přijeli z Izraele, Slovinska a Taiwanu. Kromě povídání o průběhu Vánoc v jejich rodných zemích si pro nás přichystali i malou sváteční ochutnávku.

Následovala dychtivě očekávaná divadelní scénka Alkopohádka o 12 měsíčkách, kterou přichystala a údajně pouhý den předem nacvičila První pražská pedagogická pivní peruť.

Herectví většiny protagonistů rozhodně nelze označit za precizní, ale jejich uvolněnost a neskrývaná radost nepochybně dodaly této svérázné verzi známé pohádky osobitý šarm.

Když veškeré půllitry z pódia zmizely, přišel čas na prezentaci studentky Pedagogické fakulty s názvem Zdobte, ale nepřezdobte! V ní jsme byli upozorněni na možná rizika spojená s procesem zdobení vánočního stromečku, jakými jsou úraz způsobený jeho pádem či požár. Byly nám představeny různé druhy bezpečnějších stromečků: například měkký, dvourozměrný nebo potopený v akváriu.

Následně se dvojici studentů biologie a chemie podařilo vědeckou analýzou nesmyslnosti vánočních zvyků beze zbytku zničit zbývající kouzlo Vánoc.

Rozhodně není třeba bát se vynášení odpadků, olovo údajně nereaguje s vodou a jmelí nezaručuje roční bezstarostnou lásku, jelikož nemá sebemenší vliv na zvýšení hladiny oxytocinu. Naopak bychom měli být obezřetní – jmelí může být toxické.

Na druhou stranu však studenti uznali, že v mýtu o zlatém prasátku by se mohl skrývat kousek pravdy – této podoby může totiž nabýt halucinace zapříčiněná celodenní hladovkou v kombinaci s výpary z olova, toxického jmelí a oxidem uhelnatým ze spáleného cukroví. Tato přednáška byla zakončena, když si několik dobrovolníků nechalo na několik sekund zapálit ruce namočené jakousi hořlavou kapalinou.

Nikdo naštěstí nepřišel k újmě a my jsme mohli věnovat pozornost studentkám psychologie, jejichž prezentace nesla název Psychovánoce. Nešlo o žádné promítání vánočních speciálů Alfreda Hitchcocka; slečny si pro nás připravily optické klamy s vánoční tematikou.

Názorně nám předvedly, že stejný odstín zelené se může zdát v kontrastu s jinými barvami velice odlišný a že červená vločka je skutečně vždy stejně velká, ať je obklopena vločkami jakékoli velikosti.

Blok studentských vystoupení zakončil sympatický ajťák, který nám ochotně ukázal, jak lze pomocí příkazového řádku stvořit na počítači zvířátka nebo vánoční stromeček. Také jsme zjistili, že nám počítač může poskytnout manuál takřka na všechno, kromě ženy.

Přibližně v půl osmé se dostalo na vánoční historky lektorů z Pedagogické fakulty. Zlatý hřeb večera pro mne představoval Vasilis Teodoridis, jehož neuvěřitelné historky o rodinném prožívání Vánoc byly neodolatelně tragikomické. Svým poutavým přednesem nám vylíčil, jak musel narovnávat věčně křivý vánoční stromeček, jak vždy připadala výzdoba jeho zarputilé mamince příliš chudá či jak mu bratr žertem jednou na Štědrý den zlomil žebra.

Dále hovořili například Michal Nedělka, Petr Charvát nebo Antonín Jančařík.

Letošní Ukradené Vánoce zanechají ve všech účastnících zajisté pouze pozitivní vzpomínky. Organizátoři i protagonisté přichystali veskrze příjemný program nabitý ryzí vánoční atmosférou. Na odreagování před prázdninami byla tato akce ideální.

Jan Hvězda
Foto: Jan VrbickýKomentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.