Umění baví: Národní galerie na výročí založení praskala ve švech

9. 2. 2017 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Dveře všech expozic Národní galerie se tento víkend otevřely pro návštěvníky zcela zdarma k příležitosti 221. výročí založení. Tak jako každý rok byly připraveny komentované prohlídky, workshopy a promítání.

Národní galerie v Praze (NG) k oslavě svého 221. výročí zpřístupnila šest stálých expozic.

Zájemci tak měli možnost zavítat do Kláštera sv. Anežky České, Paláce Kinských, Šternberského, Schwarzenberského, Salmovského a Veletržního paláce. Každá z expozic obsahuje díla různých žánrů a období, tudíž si na své přišel opravdu každý.

Od středověku do současnosti

Anežskému klášteru dominovala výstava středověkého umění Čech a střední Evropy. Kromě maleb a soch převážně s náboženskou tématikou, mohli příchozí také obdivovat architekturu jedné z nejvýznamnějších gotických staveb v Praze.

Ve Šternberském paláci na Hradčanském náměstí byla k vidění expozice Evropské umění od antiky do baroka. K návštěvě lákají hlavně díla autorů, jako jsou Rubens, El Greco, Goya nebo Rembrandt van Rijn.

Schwarzenberský palác navazuje barokními díly z území Čech. Součástí výstavy je také hmatová expozice Doteky soch, kde si každý příchozí může osahat odlitky barokních skulptur. Tato díla provází popisky v Braillově bodovém písmu a tak je expozice vhodná i pro nevidomé a zrakově postižené.

V Salmovském paláci byla v k vidění tvorba z 19. století. Klasicistní díla vyznačující se rozumem a pevným řádem zde střídá city a tajemnem oplývající romantismus.

Přišlo i na kouzlo orientálního umění

O něco více netradiční výstava k nahlédnutí se nachází v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí.

Sbírka s názvem Umění Asie zahrnuje přes 13 tisíc předmětů, od miniaturních sošek, přes malby na hedvábí, sochy Buddhy, zdobené truhly až po obří vázy a nádobí.

V prostorách Paláce Kinských jsou zastoupena díla z jednotlivých území Asie, jako jsou například Čína, Japonsko, Tibet nebo jihovýchodní Asie. Tato výstava je skvělou ukázkou toho, jak je umění Asie naprosto rozdílné od toho evropského. Rozhodně stojí za zhlédnutí i mimo dny volného vstupu.

Holešovice bodovaly nejvíce

Veletržní palác přilákal návštěvníků nejvíce, podle tiskové mluvčí Národní galerie Terezy Ježkové jich dorazilo téměř 20 tisíc lidí. Čtyři podlaží plné obrazů a soch zaplnilo klapání podrážek a obdivné šeptání na celý víkend.

Moderní a současné umění jak z Čech, tak ze zahraničí zde zastupují jména jako Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Gustav Klimt, Egon Schiele, Clauda Monet, Alfons Mucha, Bohumil Kubišta, František Kupka, Emil Filla, Josef Čapek a mnoho, mnoho dalších.

Na prohlídku Veletržního paláce by si člověk měl vyhradit celý den a i to by možná nebylo dost. Velké množství děl, autorů a žánrů zde svádí k rychlému procházení, kdy sledované obrazy ani pořádně nevnímáte a tak se možná více vyplatí vybrat si jen určitý kus výstavy, který diváka zajímá nejvíce a ten si pořádně vychutnat.

Zájem neklesá

Že o výstavy nemají zájem zdaleka pouze studenti uměleckých oborů, potvrzuje návštěvnice Marie Černá, studentka České zemědělské univerzity. „Byla jsem v paláci Kinských, Šternberském paláci a Veletržním paláci a můžu říct, že klasika jako je naše umění ve stálé expozici ve Veletržním paláci mě zaujalo nejvíce,“ hodnotí své preference.

„Myslím, že se to nikdy neomrzí. Nejvíc se mi líbila díla Josefa Čapka, Toyen a Karla Černého a mé oblíbené abstraktní obrazy od Kupky. Pak zahraniční umělci, Italové, Francouzi, ten přelom 19. a 20. století mě tak moc bavil.“

Počet lidí proudících do budov Národní galerie během dní volného vstupu dokazuje, že je o umění stále velký zájem.

Tisková mluvčí Tereza Ježková shrnuje celou událost jako velmi zdařilou. „Všech šest budov navštívilo celkem 42 038 návštěvníků, což považujeme za obrovský úspěch. Velkému zájmu se těšily i doprovodné programy, zejména komentované prohlídky a komentáře k nejvýznamnějším dílům sbírek NG, ale také dílny a workshopy.“

A proč ne i jindy?

Podle Marie Černé během roku Národní galerii konkurují především výstavy jednotlivců. „Když mě něco nadchne, tak se jdu ráda podívat nejraději na konkrétního autora, protože se soustředím na jeho díla a ten zážitek vnímám mnohem víc. Na příští rok se ale také těším, je to vhodná příležitost sejít se s partou a udělat si společně kulturní den.“

Dalším důvodem, proč není tak vysoká návštěvnost i o jiných víkendech může být cena základního vstupného, které do všech expozic činí 300 Kč, snížené pak 150 Kč (například pro seniory nad 65 let), studenti do 26 let a děti mají vstup zdarma.

Díky vstupu zdarma během oslav výročí Národní galerie návštěvníci ale zjistí, že je rozhodně o co stát, a třeba na nějakou tu výstavu zavítají častěji.

Lucie KrejzlováKlíčová slova


Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.