Unikátní novoklasicistní budova Právnické fakulty slaví 80 let

12. 3. 2011 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Architektura a dějiny budovy Právnické fakulty Univerzity Karlovy jsou natolik zajímavé, že by si zasloužily náročnější monografii. Takového názoru je Jiří Kotalík, rektor Akademie výtvarných umění.

Právě on přijal pozvání na Právnickou fakultu a seznámil studenty i akademiky s architektonickými zvláštnostmi jejich „alma mater“, přiblížil (ne zrovna šťastnou) historii budovy a nastínil, kam by mohl její vývoj dále směřovat. Přednáška přišla ve správnou chvíli – letos tato architektonicky jedinečná budova oslaví 80 let své existence.

Proti podobě budovy protestoval i František Ferdinand d’Este

Když v roce 1907 přijal geniální architekt Jan Kotěra zakázku na novou budovu pro Karlo-Ferdinandovu univerzitu, netušil, že se upsal k projektu, kterému se bude s přestávkami věnovat do konce života. První návrh odmítl rakouský arcivévoda František Ferdinand d’Este, který uznával jen novobarokní styl. Kotěrův secesní „chrám vědy“ smetl následník trůnu ze stolu. Krátce nato však přišel o život v Sarajevu a Kotěra mohl v práci pokračovat. Jeho práci však přerušila světová válka.

Budova Právnické fakulty UK stojí na vltavském nábřeží už 80 let.

Foto: UKáčko.cz

Ani v nové Československé republice neměl architekt, po matce napůl Němec, na růžích ustláno. Z politických důvodů má budovu navrhnout jiný – český – architekt. Toto rozhodnutí vyvolává značný odpor mezi tehdejšími Kotěrovými kolegy, kteří soutěž bojkotují. Kotěra vyhrává jako téměř jediný účastník, svou práci však nikdy nestihne úplně dokončit. I přes postupující nemoc věnuje projektu veškeré síly a měsíc po odevzdání plánů umírá.

Budoucnost projektu vypadala černě, v tuto chvíli však vstoupil do hry Ladislav Machoň, další z předních českých architektů, žák a kolega Jana Kotěry. Projektu se ujal a dovedl ho do zdárného konce. Úkol to nebyl snadný. Šest největších pražských stavebních společností muselo spojit síly, aby monumentální dílo přivedly v život. I tak na něm pracovaly až do roku 1931.

Machoň si při práci počínal velice úzkostlivě a zásadně odmítal jakkoliv upravit či dopracovat dílo svého učitele. To však nebylo vždy prospěšné. Proto budova místy působí „nedokončeným“ dojmem. Ani umělecká výzdoba nebyla dotažena do konce, tentokrát především z finančních důvodů. Přitom už Kotěrovy výkresy plánovaly řadu soch v hlavním atriu (tzv. bazén), velkou aulu měla zase zdobit mozaika Maxe Švabinského zobrazující historii právnické profese od římských klasiků až po americké mrakodrapy. Z umělecké výzdoby tak bylo realizováno jen málo, o to však kvalitněji: vstupní halu zdobí Myslbekova socha Oddanost, v prvním patře najdeme kamenné kašny. Pro vnitřní obložení byly použity mramorové desky nejvyšší kvality. Průčelí zdobí jednoduchá sochařská díla s právní tématikou.

Kotěra a Machoň zvolili několik v tehdejší době netradičních postupů, které jsou oceňovány i po letech. Příkladem může být podkroví připravené pro půdní vestavbu. Už tehdy totiž autoři počítali s možností rozšiřování fakulty. Jejich předvídavost ocenilo vedení fakulty ve 21. století, když nové patro skutečně realizovalo. Podobně připravené jsou i rozsáhlé sklepy, které na nové využití teprve čekají.

Rektor AVU: Budova není muzejní exponát, úprav se nebojte

Rektor AVU Jiří Kotalík a děkan PF Aleš Gerloch odhalili pamětní desku architektům budovy.

Foto: iForum

Na konec své přednášky rektor AVU vyzdvihl současné vedení fakulty, které se podle něj o budovu výborně stará. Zdá se, že o budoucnost jedinečného díla české architektury nemusíme mít obavy. Po přednášce docent Kotalík spolu s děkanem, profesorem Alešem Gerlochem, odhalili ve vestibulu fakulty pamětní desku Janu Kotěrovi a Ladislavu Machoňovi.

„Budova Právnické fakulty není zámek, není to ani muzejní exponát. Proto se nebojte experimentovat a snažte se tento prostor využít. Zkuste něčím zaplnit „bílá místa“ nedokončeného projektu,“ zakončil přednášku docent Kotalík. Zároveň však varoval před trvalými zásahy. Nebude prý vůbec snadné najít sochu, obra či jiný prvek, který se dokáže „popasovat“ s monumentálností budovy. Nezbývá než čekat, jestli právníci jeho výzvu vyslyší a pokusí se domov své „alma mater“ trochu oživit.

Věděli jste, že…

  • V budově PF se nachází technicky unikátní paternoster vyrobený společností Škoda? Od roku 2005 je však odstaven a fakulta shání prostředky na jeho rekonstrukci.
  • Budova má 2 suterény? Ve druhém se nacházel sklad knihovny, který však v roce 2002 zasáhla povodeň. Dnes je tam tělocvična a sklady.
  • O Myslbekovu sochu Oddanost, která zdobí vstupní halu, intenzivně bojuje Národní galerie?
  • Naproti Právnické fakultě mělo stát její zrcadlové dvojče? Původně mělo hostit německou právnickou fakultu.
  • Budova má tvar nepravidelného lichoběžníku, na straně řeky navíc zakřiveného? Díky důmyslné architektuře se však na první pohled zdá zcela souměrná.


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.