Univerzita Karlova dává krev. Nejvíce dárců je zatím z 1. lékařské fakulty

11. 11. 2015 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Projekt zaměřený na získávání prvodárců krve – Daruj krev s UK – je v plném proudu. Až do 20. listopadu se můžou studenti UK vydat na transfuzní oddělení v Praze, Plzni a Hradci Králové. Fakulta s největším počtem dárců získá speciální cenu od svého děkana.

Daruj krev s UK. Foto: Studentská unie.„Cílem projektu je získat nové prvodárce, kteří rozšíří registr dárců. Není to o tom, aby studenti šli jednorázově darovat, ale aby se z nich stali pravidelní dárci,“ popisuje člen organizačního týmu Daruj krev Jiří Sokol.

Transfuzní oddělení netrpí nedostatkem krve, avšak okruh pravidelných dárců není dostatečně velký. „Je nutné, aby přicházeli noví dárci, aby nechodila pořád ta stejná skupina lidí. Čím vetší registr, tím lépe pro transfuzní oddělení. Studenti-dárci jsou také důležitá perspektiva do budoucna,“ doplňuje Sokol.

Darování krve může někomu zachránit život v kritické situaci – počínaje různými úrazovými stavy a operačními výkony až po léčbu leukémie. Kromě toho, že dárce může pomoci zachránit život, má také přehled o svém zdravotním stavu, protože při každém odběru mu lékaři poskytnou rozbor krve. Benefity dárcům nabízí i zdravotní pojišťovny, které mají speciální programy pro dárce krve.

V rámci Daruj krev probíhají i různé soutěže. Fakulty se předhánějí, která z nich bude mít nejvíce dárců, jednotlivci či skupinky mohou zase soutěžit o nejlepší fotku nebo video s tématikou krve či fotku s nejvíce dárci, kteří půjdou darovat. Soutěžní snímky a videa posílejte na darujkrevskarlovkou@gmail.com.

„Vyhlášení vítězů proběhne 2. prosince společně s vánočním večírkem UK. Ceny zajistí naši partneři Jumppark, vydavatelství Filozofické fakulty a nakladatelství Karolinum. Momentálně se na prvních dvou místech drží 1. a 2. lékařská fakulta. V případě, že vyhrají, budou jim ceny předány děkany,“ říká hlavní organizátor Jiří Pilip.

Informace pro dárce:

  • Dárcem se může stát osoba starší osmnácti let s hmnotností nad 50kg a dobrým zdravotním stavem. Dále je nutné se seznámit s dalšími pravidly pro darování krve a pokyny o tom, co dělat a nedělat před odběrem. Informace jsou dostupné na webových stránkách jednotlivých transfuzních odděleních.
  • Zarezervujte si konkrétní čas a transfuzní oddělení na http://darujkrev.cuni.cz/prihlaseni/
  • Před odběrem dodržujte zvýšený pitný režim.
  • Při příchodu na transfuzní oddělení nejdříve vyplníte krátký dotazník. Posléze vám lékaři odeberou menší množství krve a udělají krevní obraz. Následuje konzultace s lékařem, a pokud splňujete požadavky na dárce, následuje samotný odběr.
  • Odběr trvá přibližně 10-15 minut. Odeberou vám kolem 450 ml krve, což je množství, s jehož ztrátou se dokáže organismus bezproblémově vyrovnat.
  • Po odběru byste měli ještě 20 minut v klidu sedět v čekárně. Po zbytek dne se nedoporučuje řídit a vykonávat náročnou fyzickou aktivitu.
  • Před odchodem nezapomeňte vyzvednout potvrzení o darování krve, na které připište svojí fakultu a vhoďte ho do připraveného boxu Daruj krev s UK. Na základě lístečků se pak bude vyhodnocovat vítězná fakulta.

Daruj krev s UK je celouniverzitní projekt pořádaný Studentskou unií. Poprvé proběhl už v roce 2014. „Od transfuzních oddělení jsme měli dobrou odezvu. Letos nám navíc finančně pomohla i univerzita. Očekáváme, že dorazí dvakrát až třikrát více dárců než v pilotním ročníku,“ uzavírá Sokol.

Další informace včetně seznamu transfuzních oddělení najdete na http://darujkrev.cuni.cz/

Štěpán ŠandaKlíčová slova


Hodnocení


Související články


Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.