Univerzita Karlova spouští vlastní seznamku

1. 4. 2017 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Seznamování se na univerzitě v dnešní době počítačů a chytrých telefonů už dávno není, co bývalo. Hovor s neznámým protějškem se těžko navazuje, když neustále zírá do záře displeje.

O ručně psané zápisky se taky člověk dělit nemusí, když všechno koluje po Facebooku. Lidé navíc značně zpohodlněli. Raději pošlou zprávu, snáz se jim vybírá emotikon, než by dali najevo emoce.

Vztahy však mají pozitivní vliv nejen na studentský, ale především na další profesní život, jak prokázala celá řada studií. Nedostatek kontaktu s lidmi může vést až k závažným zdravotním problémům. Univerzita se rozhodla rázně zakročit a přišla s novým moderním socializačním projektem pro osamělé studenty – seznamkou Cuni Singles.

Vývojáři a přední IT technici UK, kteří už roky pilně nepracují na modernizaci Studijního informačního systému, vyvinuli seznamovací aplikaci na míru studentům UK. Oproti jiným aplikacím podobného druhu má Cuni Singles nespornou výhodu – protějšek vám nenajde podle lokace, nýbrž studovaného oboru.

„Víc než na umístění potenciálního partnera záleží na jeho specializaci. Přeci jen na fakultu v Plzni se v dnešní době dostanete za něco málo přes hodinu, a do Jinonic se to taky dá zvládnout i pod tři hodiny,“ vysvětluje UKáčku.cz šéf-vývojář Květloslav Samohonák.

Mojmír s Broňou už své štěstí našli, tisíce studentů na lásku ale stále čekají.

Foto:Pixabay

Beta verzi aplikace již vyzkoušela hrstka studentů napříč fakultami. Jako hlavní výhodu hodnotili možnosti zvolit si konkrétní obory, které je „extrémně přitahují“, „vcelku zajímají“ a „extrémně odpuzují“.

„Původně mi to rozdělení přišlo zbytečný, dal jsem tam, že mám zájem o všechny studentky. Matchnul jsem se s jednou studentkou z Matfyzu. Krásná holka, ale v dějepisu nulovej přehled, nemohlo to fungovat. Ještě jsem to zkoušel s jednou ekonomkou a pár erasmačkama, všude byla vášeň, ale víte co, chybělo v tom to srdíčko. Pak konečně přišla Broňa, to už jsem si tam dal výběr, že beru jen Fildu. Bronička dělá knihovnictví a jak pořád čte, ten dějepis, to je úplná paráda. Až s ní dokážu plně ocenit, co mi univerzita s appkou Cuni Singles dala,“ raduje se student historie Mojmír Muchl.

Primární funkcí aplikace by mělo být usnadnit seznamování lidí se stejným zaměřením, už v beta fázi se však ukázalo, že Cuni Singles pomůže propojovat studenty i napříč fakultami. „Říkala jsem si stejnej obor – jedna ruka v rukávě. Každej den téma k večeři. Nebudu uvádět, co studuju, ale vzala jsem u nás ty chlapy abecedně – a že jich nebylo málo! – a až potom jsem zjistila, že já mám kluky vlastně nejradši, když mlčej. Tak mám medika, jak se furt učí, mluvit jsem ho slyšela tak dvakrát. To mi přijde jako slibnej začátek,“ popisuje svoji zkušenost uživatelka Silva.

Workshop s pedagogy

Studenti UK se s aplikací mohou seznámit při jejím oficiálním spuštění v klubu Samotář. Zahajovací akce bude spojena i s workshopem. Noví uživatelé si budou moci pod vedením ostřílených odborníků z řad pedagogů UK sami založit účet a poprvé se lognout.

„Jsme rádi, že můžeme mladým poskytovat stále nové možnosti. Nechci prozrazovat příliš, ale jako průlomovou hodnotím možnost zvolit si protějšek i podle kombinace oborů či formy studia,“ vysvětluje Samohonák.

Podle něj je tato variabilita vhodná zejména v případech, kdy hledáte více protějšků ke společným hrátkám, případně pokud si ceníte svého osobního prostoru a rádi byste osobu vytíženou, pokud možno na dálkovém studiu.

Postupem času tvůrci aplikace plánují i rozšíření vyhledávání podle úrovní studia. „To bude funkce, na kterou se já osobně těším nejvíc,“ pochvaluje si Samohonák. „Velká část studentů má s tímhle výběrem skutečný problém – někoho přitahují pouze docenti, doktoři věd, dalšího magistři, někoho možná asi i jen bakaláři. A zvažujeme i rozšíření pro učitele.“Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.