Univerzita Karlova zavádí brannou povinnost

1. 4. 2015 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Současná napjatá situace ve světě dala podnět k tomu, že se UK rozhodla zavést pro své studenty jednosemestrální brannou povinnost. V nejbližších hodinách bude uveřejněna finální podoba a kód, pod kterým si bude možné předmět zapsat v SISu.

„O tom, že studentům často chybí praxe, se ví už dlouho. Momentálně si však myslím, že nezapomínat na okurku nestačí,“ uvedl náčelník Generálního štábu Pavel Petr Pavel Pavel na dnešní tiskové konferenci, kde s rektorem UK Lukášem Zímou představili společný projekt Univerzity Karlovy a Armády ČR.

Voják a tank. Ilustrační foto.

Tým odborníků UK se spojil s předními vojenskými experty, aby vytvořili koncept Univerzitní branné povinnosti. Jednotlivé fakulty přicházely i s vlastními návrhy. Studenti tak kromě fyzicky náročného výcviku v těžkých podmínkách absolvují program uzpůsobený na míru jejich zaměření. Zatímco medici budou sloužit v polních nemocnicích, teologové a filosofové budou zvyšovat povědomí o víře a Platónovi a přírodovědci si zkusí například zrecyklovat tank.

Studenti žurnalistiky se ocitnou v kůži válečného zpravodaje a vojáka zároveň. „Jednou rukou budou střílet ze samopalu, zatímco v druhé ruce budou mít fotoaparát, kterým budou muset celou situaci kvalitně zdokumentovat,“ pochvaluje si expert na multitasking Jindřich Gelhorn.

Na první turnus se vydá 15 studentů již příští týden. Zbytek semestru stráví v muničním areálu ve Vrběticích. „Bude-li pilotní turnus UBPéčka úspěšný, lze předpokládat expanzi i za hranice ČR,“ uvedl pro UKáčko rektor Zíma. Za absolvování UBP dostanou studenti 5 kreditů. Předmět bude zakončen zkouškou, zápočtem i střelbou.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.