Univerzita se brání: „Rychlostudentů“ bylo na FSV jen devět

26. 10. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Pouze devět absolventů FSV dostalo doktorský titul dříve než po třech letech studia. Většinu z nich prý tvoří světově uznávaní odborníci, kteří z politických důvodů nemohli titul za komunismu získat. Univerzita tím reaguje na zprávy, podle nichž se na fakultě vyskytují tzv. „rychlostudenti“.

Koncelik

„Někteří pedagogové absolvovali doktorské studium v rekordně krátkých časech,“ říká budoucí děkan FSV Jakub Končelík

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Zpráva, kterou jako první uveřejnila televize Prima, vycházela pouze z volebního programu kandidáta na děkana Jakuba Končelíka. V ní je příklad „rychlostudentů“ doktorského studia ilustrován jako jeden z negativních důsledků činnosti současného vedení fakulty. Od Primy pak neověřenou zprávu převzala ČTK a řada zpravodajských serverů.

UK proto dnes prověřila všechny studenty všech doktorských programů na Fakultě sociálních věd UK od roku 2000. „Za toto období absolvovalo celkem 265 studentů, z toho osm studentů v době kratší než dva roky (standardní doba studia jsou tři roky) a jeden student v době kratší než jeden rok,“ uvedl mluvčí univerzity Václav Hájek.

Univerzita proto rozhodně popřela, že by šlo o situaci srovnatelnou s případem na plzeňské Právnické fakultě, kde studenti mohli získat tituly už za několik týdnů či měsíců. „Většinu z těchto devíti absolventů tvoří přední, světově uznávaní odborníci, kteří například z politických důvodů nemohli v minulém režimu získat titul kandidát věd (CSc.). Po roce 2000 doktorské studium absolvovali jako podmínku pro následné habilitační nebo profesorské řízení,“ vysvětluje Hájek.

Případ však bude mít dohru i na samotné fakultě. UK požádala současného děkana Jana Ámose Víška, aby ještě dnes předložil kompletní studijní dokumentaci devíti „podezřelých“. Zároveň vyzvala Jakuba Končelíka, aby doložil svá tvrzení o „rychlostudentech“.

Sporný citát z volebního programu Jakuba Končelíka

„V nedávných letech udělila Fakulta sociálních věd doktorský titul Ph.D. řadě svých starších pedagogů, kteří dosud neměli vědeckou hodnost a potřebovali ji pro setrvání ve funkcích – tito pedagogové absolvovali doktorské studium v rekordně krátkých časech.“

Končelík: Je to nepochopení

Podle Jakuba Končelíka je však celá kauza příliš nafouknutá. „Nemám sebemenší pochybnosti o tom, že ty práce jsou v pořádku a že ti funkcionáři jsou fundovaní, že je to celé bezchybné a formálně nezpochybnitelné. Tím bodem jsem chtěl říci, že by se naše fakulta měla snažit předcházet dotazům, které nastanou u jakéhokoliv nestandardního kroku, jako že tento krok nestandardní byl,“ řekl Končelík v rozhovoru pro časopis Sociál, který v plném znění vyjde příští týden.

Končelík navíc tvrdí, že udělení doktorátů bylo logické. „Je zcela zřejmé, že člověk, který se čtyřicet let věnuje vědecky nějakému tématu, je skutečně pak schopný napsat dizertační práci za dva roky. V tom není žádný logický nedostatek,“ obhajuje své kolegy Končelík.

Sám navrhuje, aby fakulta vyvěsila dizertační práce příslušných pedagogů veřejně na web fakulty. Předešla by tak prý pochybnostem, jestli si konkrétní lidé své velké doktoráty skutečně zasloužili.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.