Univerzita zatím získá jen část Klementina

20. 4. 2008 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Březnové zasedání Akademického senátu UK oživila diskuse o budoucnosti budovy Klementina, v němž dnes sídlí Národní knihovna. Skupina senátorů kolem Marka Hilšera (1. lékařská fakulta) a Kateřiny Volné (Filozofická fakulta) vznesla požadavek na vytvoření strategického plánu UK k získání a využití Klementina. Rektor Václav Hampl zájem univerzity o objekt potvrdil.

Dodal však, že současná situace kolem knihovny zatím neumožňuje připravit konkrétní plány na využití Klementina. Probíhají však jednání o pronájmu čtvrtého patra budovy.

O využití Klementina univerzita jedná s ministerstvem kultury a s ředitelem Národní knihovny Vlastimilem Ježkem. Strategický plán Univerzity na získání celé budovy ale zřejmě nevznikne. Rektor Hampl se k jeho přípravě staví skepticky. „Mluvil jsem o tom s panem ministrem kultury. Jeho odpověď celkem jednoznačně byla, že se stát budovy Klementina nehodlá zbavovat,“ řekl Hampl senátorům.

Stehlík možná vyjedná čtvrté patro

Osud Klementina řeší dvě skupiny. Ve skupině pro revitalizaci Klementina, která bude mít pro podobu a využití Klementina hlavní slovo, zasedl děkan Filozofické fakulty Michal Stehlík. V druhé komisi mají univerzita i knihovna po čtyřech zástupcích. Jejím cílem je strategičtější domluva o spolupráci obou institucí.

Výsledkem dosavadních jednání je návrh smlouvy, ve kterém se Národní knihovna zavazuje poskytnout UK prostory podle vlastní úvahy. Jde o podstatnou část horního podlaží celého komplexu. Přesný obsah smlouvy bude podle Hampla projednán na uzavřeném zasedání. Dokument by pak mohla být podepsán již v dubnu nebo květnu.

Adaptace čtvrtého patra si však zřejmě vyžádá investici ze strany státu. Diskuzi o konkrétním využití prostoru však rektor Hampl zatím odmítl. Připomněl nutnost počkat na výsledky probíhající analýzu prostorových potřeb humanitních fakult, která by měla být hotová mezi dubnem a květnem.
Senátoři na závěr odhlasovali, že si přejí být seznámeni na nejbližším zasedání s existujícími plány na využití čtvrtého patra a podobou smlouvy mezi Univerzitou Karlovou a Národní knihovnou.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.