Univerzita zrušila vánoční koncert a vyvěsila černé vlajky

20. 12. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Univerzita Karlova se přidala k uctění památky zesnulého prezidenta Václava Havla a vyvěsila na svých budovách černé vlajky. Z pietních důvodů také zrušila vánoční koncert, který se měl konat v úterý 20. prosince ve Velké aule Karolina.

Nedělní shromáždění na Pražském hradě

Foto: Jan Krčmář pro UKáčko.cz

Akademická obec UK si namísto toho připomene osobnost prezidenta a nositele čestného doktorátu Univerzity Karlovy Václava Havla na pietním setkání ve Velké aule, které se uskuteční ve čtvrtek 22. prosince ve 14 hodin.

Václav Havel dostal čestný doktorát Univerzity Karlovy 30. května 1990. Na návrh Filozofické fakulty jej získal za „významný morální a filozofické podněty politickému myšlení lidstva“.

„Celé mládí jsem marně snil o tom, že se stanu studentem této nejslavnější české univerzity. Má maminka až do konce svých dnů snila o tom, že na ní získám doktorát. Pánbůh nebo osud nebo dějiny tomu chtěly, že se tu stávám doktorem, aniž jsem tu řádně vystudoval a mnoho let po smrti své matky,“ začal tehdy svůj projev.

Totalitní režim jste nesvrhli sice vy, filozofové, ale svrhla ho široká veřejnost. Nicméně vy jste byli těmi, kteří dali této vzpouře ducha, anebo aspoň těmi, kteří svou mnohaletou svobodnou myšlenkovou prací tohoto ducha předznamenali. A byli jste to posléze i vy, kteří jste pochopili svou občanskou odpovědnost, ztotožnili se s věcí obce a vystoupili po vzoru antických filozofů na veřejné fórum.

Havel také připomněl, že povstání proti totalitě bylo od první chvíle vedeno ideou pravdy a lásky. „Tatáž idea je neoddělitelně spjata s touto univerzitou. Anebo to snad nebyl její nejslavnější rektor, Mistr Jan Hus, který se nechal raději upálit, než by se vzdal své pravdy? Přecházejí-li dnes filozofové z podzemí a policejních cel, kde trpěli za svou pravdu, rovnou do přednáškových síní a akademických funkcí této slavné univerzity, pak tím jen důstojně navazují na mravní tradici, která tuto univerzitu proslavila,“ uvedl Havel.

Všichni čtyři demokratičtí rektoři také sepsali společné prohlášení, v němž Václava Havla vysoce oceňují. Jejich vyjádření přetiskuje UKáčko.cz v plném znění.

Vyjádření Univerzity Karlovy k úmrtí Václava Havla

Akademická obec Univerzity Karlovy v Praze vyjadřuje hlubokou lítost nad dnešním odchodem pana prezidenta Václava Havla. Václav Havel celým svým životem ztělesňoval ideály, které by měly být v dnešním světě samozřejmostí, ale bohužel nejsou.

Jeho postoje, které vyjadřoval svým jednáním i životem, úzce souvisely s pojmy demokracie, humanita, odvaha, čestnost a spravedlnost, jež jsou trvalými hodnotami evropské civilizace. Velmi korespondují i s hodnotami, které v historii vyznávala a na kterých stála Univerzita Karlova. A díky Havlovu osobnímu přispění je od sametové revoluce může opět svobodně vyznávat a hájit i dnes.

Nejen proto jej Univerzita Karlova považovala za svého blízkého kolegu a nejen proto Václava Havla ocenila čestným doktorátem honoris causa. Toto své nejvyšší ocenění mu za významné morální a filozofické podněty politickému myšlení lidstva a jako výraz uznání jeho niterného spojení s osudem vlasti udělila dne 30. května 1990.

Setkání s prezidentem Václavem Havlem, kterých se v prostorách Karolina odehrála řada, byla vždy milá a obohacující. V paměti nás všech zůstane určitě vzpomínka na jeho poslední návštěvu ve Velké aule – v listopadu 2009 při udělování čestného doktorátu jeho příteli panu Adamu Michnikovi. Václava Havla uvítal při představování v úvodu ceremoniálu spontánní, dlouhý, silný a upřímný potlesk. Patřil mu plným právem a bude mu patřit navždy.

Česko – ale bez nadsázky i celý svět – se shoduje na tom, že jsme ztratili vzácného, zcela mimořádného a přitom obdivuhodně skromného člověka. Osobnost, které všichni vděčíme za mnohé, osobnost, které nejen Češi a Slováci vděčí za svou svobodu. Bez jeho síly, charakteru, odvahy a důrazu na duchovní rozměr našeho konání by bylo na světě hůře.

prof. Radim Palouš (1990–1994)
prof. Karel Malý (1994–2000)
prof. Ivan Wilhelm (2000–2006)
prof. Václav Hampl (od 2006)

Zdroj: UKNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.