Univerzitní senát projednal rozpočet, nemocnice i menzy

23. 4. 2008 Autor: Rubrika: Univerzita 1 komentář

Kdo by čekal na zasedání akademického senátu bouřlivé diskuse, senátory toužící vyjádřit svůj názor za každou cenu a vzduch nabitý konfrontací, bude zklamán. Tedy alespoň ze zasedání Akademického senátu Univerzity Karlovy 14. března. Senátoři se jen občas ozvali s dotazem, hlasování dopadla skoro vždy jednohlasně.

Diskusi mezi senátory vzbudilo zejména mimořádné téma Klementina a schvalování sedmi a půl miliardového rozpočtu. Ten byl oproti loňsku navýšen o pouhá dvě procenta. Přestože došlo k nárůstu prostředků na výzkumné záměry, skutečná částka na jednoho studenta klesla. „Kvůli změně koeficientů bude podpora na studenty magisterských a doktorandských programů poměrně menší,“ poznamenal senátor Jiří Neustupa z přírodovědecké fakulty. Podpora výzkumného charakteru univerzity tak klesá.

Senát proto vedle rozpočtu schválil i prohlášení, v němž snížení dotací na výuku kritizuje „Výrazné snížení dotace a podpory je v zásadním rozporu s vládou deklarovanou prioritou podpory vzdělání,“ píše se v něm mimo jiné. Předseda senátu Jan Hála k tomu poznamenal: „Je to poprvé po dlouhé době, kdy se ,snižuje‘ výše dotace na výuku.“

Vládní reformy

Vládní reforma podpory vědy a výzkumu nenechává české rektory klidnými. Rektor Karlovy univerzity Václav Hampl kritizoval na zasedání Akademického senátu univerzity v půlce března projekt vlády reformy výzkumu. Konference rektorů vznesla k návrhu řadu kritických připomínek. Její schopnost „nepěknému jednání rady vlády“ kontrovat si rektor Hampl pochvaloval.

Reformní úsilí vlády naplnilo i další body programu zasedání senátu. Bílá kniha k terciárnímu vzdělávání se stane určitým náčrtem nového vysokoškolského zákona, který by měl být schválen v létě. Rektorát proto chystá schůzku členů kolegia, předsednictva senátu a zástupců senátů jednotlivých fakult.

„Univerzitní nemocnice udržíme“

Senát se také zabýval tématem transformace fakultních nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje jejich převod do státem vlastněných „univerzitních nemocnic.“ Univerzita přitom namítá, že by tak ale ztratila majetek, obává se i úplné ztráty vlivu na řízení nemocnic. Nejde jen o problém UK, ale všech tří univerzit v České republice, které mají s lékařské fakulty – tedy i Masarykovy univerzity v Brně a Univerzity Palackého v Olomouci. Podle Hampla je důležité, že všechny tři zmíněné univerzity sdílejí na tuto záležitost společný názor.

Rektor uznal potřebu změnit stav fakultních nemocnic, vyzval ale k hledání jiných způsobů. „Převod na akciové společnosti znamená uzavřít si cestu zpět,“ dodal rektor. Ministerstvo školství by přitom mělo stát na straně univerzit a odmítnout minoritní postavení univerzit, které by znamenalo nulové rozhodovací právo. Vedení Karlovy univerzity vidí jako možnou alternativu formy univerzitní nemocnice jako veřejnoprávní instituce.

Kancléř univerzity pak 2. dubna vydal prohlášení, ve kterém odmítá závěry zasedání vlády k transformaci univerzitních nemocnic ze stejného dne s tím, že jsou v „ostrém nesouladu“ se společnými stanovisky univerzit s fakultními nemocnicemi.

Právní forma Kolejí a menz se změní

V jarně reformní náladě společně zasedaly transformační a sociální komise. Probíraly transformaci Kolejí a menz Karlovy univerzity. O naše ubytování a plný žaludek by se tak v budoucnu mohlo starat zájmové sdružení právnických osob Koleje a menzy. Možnost převodu na obecně prospěšnou společnost komise zavrhly.

Do zájmového sdružení by mohly vedle UK vstoupit i menší umělecké a soukromé vysoké školy, například Vysoká škola finanční a správní a Univerzita J.A. Komenského. Senát by se měl návrhem stanov nové organizace zabývat na mimořádném zasedání na konci dubna, aby k převodu mohlo dojít co nejdříve.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.