Univerzity můžou Evropě pomoct z krize

22. 3. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Potřebují k tomu ale více peněz a kvalitnější managament. Shodli se na tom ministr Ondřej Liška, eurokomisař Ján Figeľ a představitelé Evropské asociace univerzit, jejíž konvent včera skončil v Praze.

eua_1

Konvent Evropské asociace univerzit hostila Univerzita Karlova.

Foto: Anna Krýslová (UK media)

„V současném světě vítězí ti, kteří se dokáží rychle přizpůsobit. Univerzity by měly jít příkladem,“ řekl novinářům na tiskové konferenci Ján Figeľ, evropský komisař pro otázky školství. Zdůraznil přitom, že na kvalitě vysokých škol závisí přitažlivost EU pro investory.

Podle eurokomisaře je důležité, aby univerzity napříč unií a celým kontinentem lépe spolupracovaly. „Jednou z našich hlavních priorit je mobilita. Chceme, aby více studentů absolvovalo celé části svého studia (bakalářský, magisterský a doktorský cyklus) v různých zemích“, řekl Figeľ.

„Investujme jako Obama“

S tím souhlasil také nastupující prezident Evropské asociace univerzit Jean-Marc Rapp. „V krizi se leccos mění, ale duch spolupráce mezi univerzitami by měl zůstat,“ řekl Rapp.

Podle jeho předchůdce George Wincklera se musejí univerzity naučit lépe spolupracovat nejen mezi sebou, ale také uvnitř.

Lidé podle Wincklera očekávají, že školy nabídnou odpovědi na celou řadu komplexních otázek, jako jsou globální oteplování nebo nová bezpečnostní rizika. „Proto je třeba rozvíjet spolupráci mezi jednotlivými fakultami a vyučovanými obory,“ připomněl Winckler.

Zdůraznil zároveň, že by evropské státy obzvláště v době současné krize měly více investovat do vzdělání. „Ekonomický balíček, který představil americký prezident Obama, obsahuje investice do vzdělání ve výši 100 miliard z celkového objemu 870 miliard dolarů. Doufám, že se něčeho podobného dočkáme i v Evropě,“ zdůraznil Winckler.

„V časech ekonomické krize musíme nejen udržet, ale navyšovat peníze vynaložené na vzdělání,“ potvrdil Wincklerova slova český ministr školství Ondřej Liška.

Významní účastníci pátého konventu Evropské asociace univerzit
Kongres Evropské asociace univerzit zahájili (zleva): šéf EUA Jean-Marc Rapp, ministr Ondřej Liška, rektor UK Václav Hampl, eurokomisař Ján Figeľ, odcházejícím prezident EUA Georg Winckler. Foto: Anna Krýslová (UK media)

Evropská asociace univerzit

Vznikla v roce 2001 spojením Asociace evropských univerzit a Konfederace rektorských konferencí v Evropské unii. Sdružuje více než 850 univerzit ze 46 evropských zemí. Asociace univerzitám poskytuje fórum pro spolupráci a možnost výměny informací o vyšším vzdělání a výzkumné politice. Pátý konvent asociace, který od 19. do 21. března 2009 hostila Univerzita Karlova nesl podtitul: Jak obstát v globálním měřítku: evropské strategie pro evropské univerzity. Zúčastnilo se jej na 500 představitelů evropských univerzit.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.