Unudit se k smrti: Jaké bylo předmajálesové Mluvení do větru?

11. 4. 2017 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

„Jsi, co se květnaté mluvy týče, spíše defenzivní typ? Veskrze nudný patron, který dovede prohovořit dlouhé chvíle bez náznaku sdělení, pointy či vtipu? Pak pro tebe máme příležitost jak vyniknout…“ těmito slovy lákala návštěvníky pozvánka na druhý ročník Mluvení do větru.

Studentský Majáles, který vypukne 1. května, je známá událost. Letos se koná již 5. ročník, který zahájí tradiční průvod Prahou. Pak štafetu přeberou kapely, divadelní představení, filmové projekce, debaty a spousta dalšího.

Předmajáles je asi profláklý o něco méně. Jedná se o několik akcí, které v průběhu března a dubna připravují půdu samotnému Majálesu. Akce Mluvení do větru celý tento proces odstartovala.

Soutěžící měli úlohu vskutku nelehkou. Zadání znělo: „Připrav si (či zaimprovizuj) přibližně pětiminutový příspěvek, ze kterého bude sršet zbytečnost, který bude postrádat vtip či jakoukoli dramatickou zápletku“. To se sice snadno řekne, ale ve skutečnosti je to pěkně zapeklité.
Čtyři odvážlivci se ale tohoto úkolu zhostili bravurně.

Nejprve si vzali slovo moderátoři Jan Geryk a Martin Jelínek. Klidně se ale mohli zúčastnit i jako soutěžící, jelikož i jejich přednesy byly velice zbytečné, zdlouhavé a nicneříkající, přesně jak tomu na Mluvení do větru má být. Ovšem to, co přišlo potom, nečekal nikdo.

Vojtěch Luxemburk mluvil o hledání poezie ve víně, faře na vesnici, obdélníčcích na papíře a kdoví čem ještě. Doubravka Buriánová předvedla přednášku o něčem, čemsi, co může být naprosto cokoliv, hlavně že to bude nahrané a na intranetu.

Oba tito soutěžící sklidili od poroty mínusové body především za příliš zajímavá jména. S těmi prý v kategorii Mluvení do větru nemohou v životě uspět. Tady se dávaly body za uspávající nekonečnou nudu, marnost a nesmyslnost.

„Mluvení do větru je řekněme delikátní v tom, že nevíme, odkud vítr vane,“ vystihl podstatu celé akce soutěžící Aleš Komárek. Jeho přednes nejlépe splnil veškerá kritéria a tak se stal právoplatným vítězem. Jeho projev obsahoval velké množství cizích slov, kterým se téměř nedalo rozumět a u poroty vyvolával touhu po becherovce, pivu, případně sebevraždě.

„Nakonec vyhrál ten nejlepší z nejlepších, porota byla velmi profesionální a její výkony byly z říše snů! Mluvení do větru se stává pojmem, a kdo ví co přinese příští ročník? Musíme se nechat překvapit.“ hodnotí večer Petr Holubetz, hlavní organizátor Studentského Majálesu i předmajálesových akcí.

V rámci Předmajálesu proběhla také akce „Čtení, ctění“, kde studenti vystoupili se svou básnickou tvorbou a „Dobrý večer“, hudební akce v Klubovně v Dejvicích.

Pro spíše manuálněji založené typy se připravují zajímavé workshopy. „První workshop nás čeká 21. května, a to v klubovně zvané KORZ na břehu Vltavy na dohled z FF, druhý 27. května na dvorcích Pedagogické fakulty. Budeme vytvářet transparenty a další nezbytné věci pro účastníky a účastnice průvodu,“ láká návštěvníky Petr Holubetz.

Foto a text: Lucie KrejzlováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.