Užitečné weby (ne)jen pro prváky
Zorientovat se ve vysokoškolském prostředí bývá ze začátku náročné. Aby start nového semestru proběhl co nejvíc hladce, připravili jsme pro vás přehled webovek, které vám usnadní orientaci na univerzitě, pomůžou vám rychle najít relevantní zdroje a vytvářet citace.
Weby Karlovky
Domovský web Univerzity Karlovy najdete na adrese www.cuni.cz. Pod doménou cuni mají své weby i fakulty (těch má univerzita sedmnáct), vždy ve formátu fakulta.cuni.cz, a dokonce i jednotlivé katedry a ústavy (ústav.fakulta.cuni.cz). Pokud chcete být opravdu důkladně informovaní, nezapomeňte univerzitu/fakultu/ústav sledovat také na Facebooku, Twitteru a Instagramu. Z facebookových účtů neopomeňte follownout ani oficiální profil rektora Tomáše Zimy (který má mimochodem také svůj vlastní web).
Harmonogram akademického roku, rozvrhy, formuláře, nebo třeba zápisy z akademických senátu najdete na oficiálních webech Karlovky, nejlepší studnice informací je však studijní skupina na Facebooku. Přidejte se do skupiny svého ročníku i do skupin studentů vyšších ročníků. I když si možná zapamatujete desítky URL adres, ne vždy na nich najdete to, co potřebujete. Ve skupinách naopak určitě potkáte člověka, který řeší to co vy, nebo už to dokonce vyřešil.
SIS ZAPSAL!
Webová stránka is.cuni.cz/studium je databází všech předmětů, jejich sylabů i vyučujících a dalších praktických informací. Na začátku každého semestru se přes tento systém musíte zapsat do zvolených předmětů, na konci se jeho pomocí také přihlásíte ke zkouškám a dozvíte se jejich výsledky.
Na zápis máte několik týdnů (liší se to podle jednotlivých fakult). Během této doby můžete předměty libovolně zapisovat i škrtat, závazný je stav po uzavření systému. Poté již lze cokoliv změnit jedině vyjednáváním s garantem oboru a studijním oddělením prostřednictvím oficiální žádosti.
SIS se dá také využít k vyhledávání studentů, najdete zde jakéhokoliv studenta či absolventa Univerzity Karlovy.
Přidejte si do záložek
V knihovně jste během studia jako doma. Předtím než se s krosnou vydáte půjčit si materiály na seminárku se podívejte na ckis.cuni.cz a ověřte si, zda je potřebná kniha k dispozici, nebo třeba volně přístupná v elektronické podobě. Po přihlášení si zde můžete také prodlužovat výpůjčky nebo rezervovat tituly.
Velkou zásobu studijních materiálu najdete na Moodlu. Většina přednášek má založený svůj vlastní kurz, kam vyučující vkládají materiály, nebo prostřednictvím něj vybírají seminárky. Přihlaste se do kurzů nejlépe hned, jakmile totiž skončí zápis, přihlášení už není možné.
Informace z kam.cuni.cz přijdou vhod všem, kteří bydlí na koleji a chodí do menz. Najdete tu přehled kolejí UK a aktuální jídelníčky ve vybraných menzách.
Všechny univerzitní zdroje na jednom místě
Začátkem uplynulého letního semestru byl spuštěn vyhledávací systém, který dostal název UKAŽ (Univerzita Karlova od A do Ž). Prostřednictví UKAŽ můžete procházet katalogy všech knihoven Univerzity, vyhledávat v repositáři závěrečných prací, nebo prohlížet zdroje od poskytovatelů jako jsou JSTOR či eBOOK Collection.
Největší výhodou UKAŽ je jednoduchost vyhledávání. Do vyhledávacího okna prostě zadejte klíčové slovo. Výsledky můžete filtrovat pomocí celé řady kritérií, od typu zdrojů a jazyk až po téma.
Když je knihovna daleko a deadline blízko, dá se vyhledávání zpřesnit tak, aby se vám zobrazovaly pouze zdroje přístupné online, omezením vyhledávání na plný text.
Ačkoliv můžete na UKAŽ vyhledávat bez přihlášení, k přístupu k dokumentům je nutné zalogovat se přes centrální autorizační systém (CAS). Při dalším přihlášení se pak můžete podívat do historie vyhledávání, kam lze ukládat veškeré prohlížené zdroje, které se vám automaticky rozdělí do přehledných složek.
Instantní citace
S formátováním citací a bibliografie vám pomůžou webovky Citacepro či Worldcat. K přístupu do Citacepro je opět nutné přihlášení přes CAS. Na těchto stránkách se dají vyhledávat jednotlivé citace, nebo si můžete uložit rovnou celou bibliografii a jedním kliknutím ji importovat do dokumentu.
Můžete si zde také stáhnout doplněk pro různé verze Wordu, který vám umožní přístup k Citacepro přímo během psaní práce, takže ani nemusíte opouštět bezpečné prostory dokumentu a vystavovat se nebezpečným svodům internetu.
Ačkoliv nedisponuje takovými vymoženostmi jako Citacepro, je Worldcat rychlejší a jednoduší variantou pro generování citací a vystačíte si pouze se znalostí kombinace CTRL+ C a CTRL+V. Navíc vám tu při vyhledávání vyskočí nápověda a kromě knih a článků si můžete nechat ocitovat i film nebo zvukovou nahrávku. Nezapomeňte si vždy zkontrolovat správný formát citace u vaší katedry!
Autoři a zdroje: Anja Verem, Simona Schröderová, INTRO FSV
Klíčová slova
Univerzita Karlova, webHodnocení
Související články
- UK spustí nový web. Láká na verzi pro mobily i tablety, která však nefunguje
- Jak úspěšně zvládnout zkouškové a při tom se nezhroutit?
- Informační den Univerzity Karlovy se blíží!
- FSV spustí po šesti letech nový web. Slibuje větší přehlednost i svěží vzhled
- Co dělat po škole? Druhý ročník veletrhu Absolvent se blíží
Napište komentář