V Hybernské se nejen chillovalo, ale i domlouvalo

9. 8. 2017 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Prostor pro setkávání spolků, ale i jednotlivých studentů. Prostor pro plánování akcí – přes přednášky, workshopy až po promítání filmů nebo koncerty. Nejen tomu se chce věnovat projekt Studentská Hybernská v rámci širší iniciativy Hybernská ožívá (ta není jen studentská a zahrnuje například galerii).Na setkání 3. srpna začali zástupci některých univerzitních spolků se Studentskou Hybernskou domlouvat první podzimní akce.

První z větších akcí, které se budou v Hybernské konat bude obdoba Studentského jarmarku, který se dříve konal v prostorách Karolina.

Jarmark pravděpodobně změní podobu. Kromě koncertů, kterých má ubýt, by se v mohly konat přednášky či workshopy, zaměřené hlavně na studenty prvních ročníků.

Kromě toho formující se skupina organizátorů přemýšlí také o bleším trhu nebo burze knih. Od září by mělo být také součástí vybavení Studentské Hybernské technické zázemí pro pořádání koncertů.

Letního chillu na dvorku, jak akci ze začátku srpna organizátorky nazvaly, se zúčastnili také zástupci některých univerzitních spolků, například AISECu, Charlieho, VŠEHRDu, Studentské unie nebo Miroslavy. Spolky by tu totiž mohly mít kanceláře, které budou vybaveny počítači i tiskárnou. Stejně tak má být k disposici společná studovna, kterou bude možné si zamluvit pomocí sdíleného dokumentu.

„Nechceme, aby se Hybernská stala místem, kde si budou spolky vyřizovat nějaké účty mezi sebou. Tento prostor má být otevřený všem,” pronesla Sára Vidímová ze Studentské Hybernské na schůzce přítomných zástupců.

Tereza Kuglerová, druhá představitelka Studentské Hybernské, prozatím neví, kolik jich bude využívat prostory v Hybernské. „Každý spolek má jiné nároky. Nějaký tu bude chtít uspořádat jenom přednášku, jiné potřebují kancelář, jsou spolky, které potřebují místo, kde by se mohli pravidelně scházet.”

S konáním akcí čekají organizátorky na nový akademický rok. Momentálně se prostor, z něhož má vzniknout postupem času první studentský dům v Česku, nachází v procesu rekonstrukcí a zabydlování.

„Chceme poskytovat prostor studentům a studentkám, snažit se jejich aktivity, které jsou momentálně po Praze dost roztříštěné, propojovat tady. V dlouhodobějším horizontu by z Hybernské mohlo být místo, kam by mohli studenti přijít téměř jakýkoliv den a účastnit se nějakého zajímavého programu,” říká Tereza Kuglerová.

Studentská Hybernská funguje jako součást širší aktivity Hybernská ožívá, který se měl časem přeměnit na jakousi formu kampusu. „Přišla nám se Sárou škoda vzdát se nabídky, kterou rozesílala Filozofická fakulta spolkům a aktivním studentům. Postupně se na to začali nabalovat lidé nejen z Fildy, ale také z AVU nebo ČVUT,” uzavírá Kuglerová.

Kromě přednáškových sálů se má na zadním dvorku Hybernské 4 také nacházet sdílená knihovna. Před několika dny tu také začala fungovat knihovna věcí a freeshop. Galerie, kde se dosud konaly jen studentské výstavy zahajuje svou činnost 15. srpna.

Štěpán ŠandaNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.