V K4 proběhne audiovizuální filmové klání Zlatý voči

10. 5. 2010 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Dnes ve studentském klubu K4 startuje jubilejní patnáctý ročník audiovizuálního festivalu Zlatý voči. A alespoň podle vizí organizátorů z minulého roku se jedná o velice ambiciózní projekt.

Zlatý voči jsou festivalem zaměřeným především na studenty či absolventy teorie audiovize. Oproti minulým ročníků se stává otevřenějším a své síly ve festivalovém klání mohou s „profesionály“ změřit i nezávislí amatérští filmaři. Letošní ročník je také rozšířen o zahraniční sekcí, především ze zemí Visegradské čtyřky.

Ve dvou festivalových dnech budou k vidění snímky rozdělené do čtyř soutěžních sekcí a kromě slavnostního zahájení a vyhlášení vítězů i filmy mimo soutěž (premiéra filmu Romance rytířské doby). Součástí doporovodného programu je i vystoupení kapel Sunday on Clarendon Road nebo Pease the Trees.

Festival má relativně dlouhou tradici. Na počátku jeho vzniku stála nezávislá skupina Bulšitfilm, která roku 1988 celou iniciativu studentů katedry filmových studií na Filozofické fakultě UK začala. Na ně o šest let později navázal duchovní otec Zlatých vočí Vít Janček dotvořil tak za bohaté spolupráce ostatních studentů dnešní podobu celé akce. Z „prodlouženého večírku“ se tak stala dvoudenní soběstačná akce s vlasním doprovodným programem a soutěžní sekcí s mezinárodní účastí.

V letošní čtyřčlenné porotě zasednou ředitel Rumunského kulturního institutu Mircea dan Duta, šéfredaktor časopisu Cinepur Zdeněk Holý, vedoucí katedry filmových studií na FF UK Ivan Klimeš a filmový režisér a scénárista Radim Špaček.

Cílem Zlatých vočí není jen propagace jinde neviděných uměleckých počinů a získání širšího povědomí veřejnosti, ale i vytvořit pro studenty prostor, kde své teoreticky nabité dovednosti mohou převézt do praxe třeba díky spolupodílení se na přípravě celého festivalu. Snímky tak mají jak laickou, tak i odbornou reflexi.

VIDEO: Znělka festivalu Zlatý voči 2010

Festival audiovizuální tvorby Zlatý voči
www.zlatyvoci.cz
10.–11. května 2010
Studentský klub K4, Celetná 20, Praha 1Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.