V Mrtvé rybě je pořád živo

19. 5. 2008 Autor: Rubrika: Studentský život 7 komentáře/ů

V sousedství botanické zahrady na Albertově se v jednom ze starých domů nachází skrytá oáza studentského světa – útulná hospůdka s nepoetickým názvem Mrtvá ryba. Na zahrádce popíjejí studenti. Nejsou to však náhodní kolemjdoucí, kteří si zašli „na jedno“, všichni se tu dobře znají.

Mrtvá rybaBar hospody Mrtvá ryba
Foto: Lucie Rubenová

Hospoda Přírodovědecké fakulty UK Mrtvá ryba má za sebou dlouhou historii, jejíž začátek si už nikdo nevybaví. Před revolucí se v ní však scházeli studenti stávkového výboru Přírodovědecké fakulty a připravovali zde své plány. A tak se Mrtvá ryba stala jakýmsi studentským symbolem, který by byla škoda nezachovat. V roce 1991 se tak tehdejší studenti Vichtrle a Petrák zasloužili o zachování hospody pod záštitou fakulty jako Studentského klubu pro pití čaje a jiných pochutin.

Pohoda deštivého odpoledne

Jsou teprve čtyři odpoledne, ale Mrtvá ryba se už začíná plnit k prasknutí. Ani vytrvalý déšť některým návštěvníkům studentům nevadí. Mnozí posedávají na zahrádce pod slunečníky, protože sedět obklopený botanickou zahradou má své nezaměnitelné kouzlo. Přisedá si ke mně vousatý mladík, na kterého se při vstupu do místnosti usmějí všechny slečny za barem.

Ondřej Toman, absolvent Přírodovědecké fakulty, je vedoucím Mrtvé ryby už sedmým rokem. „Budoucnost Mrtvé ryby byla hodně nejasná, ale nemohli jsme dopustit, aby studenti o tohle místo přišli. Byl jsem tehdy v prváku na postgraduálu, když jsem se přidal ke skupince nadšených studentů, kteří se rozhodli Rybu zachránit,“ vypráví Ondřej. Mrtvá ryba je jednou z mála hospod, která v průběhu let neprošla mnoha změnami a zachovala si své původní kouzlo.

Původně se jednalo o byt, patrné jsou v interiéru například zbytky kamen. „Tam, kde je teď umyvadlo, vedle záchodů, býval původně kuchyňský kout. Navíc dveře jsou vybourané, takže tu nejsou tak zřetelné původní ‘pokoje‘,“ ukazuje mi Ondřej při prohlídce. Největším zásahem tak zřejmě bylo vybudování zvukové izolace kvůli sousedům. Ale i ti navštěvují Mrtvou Rybu dost často.

Na pivo i vyzvednout skripta

Mrtvá rybaKam po přednášce? Na pivo!
Foto: Lucie Rubenová

Nikde nenajdete reklamy na Mrtvou rybu, dokonce nemá ani žádnou webovou stránku, přesto je tu stále plno. „Nejde mi o nějakou komerční hospodu. Cením si zdejšího rodinného prostředí, že se tu všichni víceméně znají. O Rybě se vypráví přímo legendy, když jsem jel v Paříži metrem, zaslechl jsem české studenty, jak si o Mrtvé rybě vypráví neuvěřitelné historky,“ pokračuje Ondřej.

Rybu zná celá Přírodovědecká fakulta. „Dříve sem chodili studenti společně po seminářích anebo po přednáškách. Jak se ale přešlo na kreditový systém a každý má víceméně vlastní rozvrh (pozn. redakce: dříve byly kruhy studentů s totožným rozvrhem, nyní si každý student může sestavit vlastní rozvrh), chodí sem lidi nahodile, takže nikdy dopředu netušíme, kolik tu kdy bude lidí,“ ukazuje mi zaplňující se stoly Ondřej. Studenti však vědí, že Ryba je „jejich“ hospodou, a proto mají jistotu, že i když se sem vydají sami, potkají známé tváře. A nejen studenti, i akademičtí pracovníci se zde rádi zastaví „na jedno, na dvě …“.

„Během mého postgraduálního studia jsem vedl i cvičení v laborkách, ze kterých jsem rovnou běžel za bar točit pivo. Studenti tehdy bývali trochu v rozpacích, jak se k takovému pedagogovi stavět,“ usmívá se Ondřej. A co ostatní pracovníci za barem? Dnes obsluhují dvě pohledné slečny, obě studentky. Kromě objednávek najdete na jejich barovém pultu občas i odložená skripta se vzkazy, kdo si je má vyzvednout. Ondřej už nebývá za barem tak často, protože se věnuje svému zaměstnání mikrobiologa. „Jednou jsem tak čepoval pivo mému současnému šéfovi, a on se mě zeptal, jestli u něj nechci pracovat. To byl takový můj přijímací pohovor,“ vzpomíná doslova.

Zákaz kouření hosty neodradil

Mrtvá rybaVchod do Mrtvé ryby nevypadá přívětivě, o to silnější je atmosféra uvnitř
Foto: Lucie Rubenová

Návštěvníci vedle osvěžení chodí do Mrtvé ryby hrát společenské hry, pročítat skripta, ale mohou se zde realizovat i jinak. Po stěnách právě visí tematická výstava studenta PřF UK Petra Jurečky s mikrofotografiemi ze skenovacího elektronového mikroskopu. Ondřej by rád fotografie prostřídal s malbami, takže se může naskytnout prostor i pro další umělecky nadané studenty. Studentské koncerty ani divadelní představení v Mrtvé rybě neprobíhají, ale začátkem zimního semestru tu jsou seznamovací večírky pro první ročníky.

„Letos sem na seznamovák přišlo až devadesát lidí,“ popisuje Ondřej a já si nevěřícně prohlížím malou místnůstku. Prázdno tu bývá asi jen mimo dobu výuky, a tak má Mrtvá ryba zavřeno o víkendech, a o prázdninách je otevřeno jen po večerech.

Mrtvá ryba také ukázala, že ani hospody bez cigaretového dýmu se o zákazníky bát nemusí. „Bál jsem se, že sem mnozí nebudou chtít chodit po zákazu kouření, studenti nemají rádi omezování,“ sděluje mi Ondřej. Zákaz kouření však většina přijala s nadšením. Uvnitř je příjemně dýchatelno a kuřáci si rádi posedí na zahrádce s výhledem do botanické zahrady.

Mrtvá rybaZa těmito vraty se schovává jedna z podob studentského života…
Foto: Lucie Rubenová

Dopiju si svůj čaj, a při odchodu se ještě zastavím u stolu plného dívek, které právě přeruším během vášnivé diskuse: „Holky, jak jste se o týhle hospodě dozvěděly?“ Hnědovlasá dívka hned zareaguje: „Jsme z přírodovědecký, tam zná Rybu každej.“

Vyjdu tedy ze dveří, projdu zahrádkou a zavřu za sebou masivní železné dveře. Působí jako dokonalé maskování. Za nimi studentský svět Mrtvé ryby zůstává netušícímu okolí nadále utajen.

Studentský klub se chystá i v Celetné ulici.
Více na stránkách FFaktu:Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.