Václav Bartuška: Žádný zdroj energie není ten jediný pravý

23. 3. 2011 Autor: Rubrika: Fakulty 6 komentáře/ů

Na Právnické fakultě proběhla 22. března přednáška Václava Bartušky na téma energetické bezpečnosti. Příliš optimistickou vizi do budoucna nenabídla, snad právě proto ale postřehy tohoto předního experta stojí za povšimnutí.

Muž, jenž je původní profesí novinářem, je dnes nezřídka nazýván „pan energetická bezpečnost“. Jako vládní zmocněnec pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín (JETE) a zvláštní velvyslanec ČR pro otázky energetické bezpečnosti má na takové pojmenování jistě nárok. Ve svém vystoupení na Právnické fakultě zaujal nejen svou erudicí, ale též neformálním přístupem, který mu umožnil nazývat věci pravými jmény.

Konec mejdanu

Západ si už uvědomil, že jeho energeticky náročný životní styl není udržitelný, tvrdí Václav Bartuška.

Foto: Martin Ondřej Mach

V úvodní půlhodinové přednášce hovořil Bartuška o příčinách dnešní energetické situace Západu, již nazval „koncem mejdanu“. Jmenoval tři základní trendy současnosti: „Znárodňování“ energií z rukou dříve mocných společností pod přímou státní kontrolu, nákladnost našeho životního stylu a hlad po něm v rozvíjejících se zemích světa, a konečně s tím související vzestup přitažlovisti „čínsko-ruského“ modelu vlády vyznačujícího se menší citlivostí k svobodě, lidským právům, pravidlům volného trhu. „Většina lidí chce plnou ledničku a benzín do auta bez ohledu na to, jestli v něm je hodně nebo málo krve,“ prohlásil.

Západ si podle Bartušky v poslední době uvědomil, že jeho energeticky náročný životní styl není udržitelný, a že se každá další generace nemusí mít lépe než ta předchozí, jak tomu bylo posledních 70 let. Respektive, že je udržitelný pouze za situace, kdy dojde ke značným technologickým pokrokům. Bartuška by je hledal například v účinnosti a ceně velkokapacitních baterií, na nichž má být závislý budoucí (ne)úspěch značné části obnovitelných zdrojů energie.

Dále je potřeba opustit 150 let starý koncept spalovacího motoru a přejít na takové způsoby přepravy, které nebudou závislé na ropných derivátech. Konečně je nezbytné vyřešit otázku, co má být do budoucna ústřední částí našeho energetického mixu, a tedy nalézt nějaký udržitelný a stabilní zdroj – podle vládního experta jsme tomu však zatím vzdáleni.

Místo renesance resuscitace

Musíme hledat nové zdroje, jinak brzy pocítíme nedostatek energie, říká Bartuška.

Ilustrační foto: Mirek Kašpar

Následná debata se nepříliš překvapivě točila hlavně kolem jaderné energetiky. K úvahám o vzniku většího množství malých jaderných elektráren Bartuška uvedl své obavy o schopnosti zabezpečit provoz. „Jaderná energetika je relativně bezpečná, jediný nebezpečný prvek se jmenuje člověk. Černobylská havárie stojí na tom, že se opili tři kreténi. A jsem bytostně přesvědčen, že i za havárií ve Fukušimě nakonec nalezneme lidské selhání,“ uvedl Bartuška.

Ačkoli nepočítá s náhlou marginalizací jaderné energetiky, stavěl se vládní zmocněnec skepticky k úvahám o tzv. jaderné renesanci: „Žádná globální jaderná renesance není, leda tak pomalá resustitace.“ Zejména v euro-americkém kontextu Bartuška neshledává potenciál významného navyšování významu jádra, a to i přesto, že věří ve funkčnost reaktorů 4. generace, které budou schopny využívat palivo, jež dnes nazýváme jaderným odpadem.

Hlavně ne umanutě

Na závěr se Bartuška dostal i k úvahám o fosilních palivových zdrojích v kontextu západního životního stylu. Extenzivní charakter naší spotřeby uvedl na příkladu, z něhož vyplynulo, že spotřeba fosilních paliv samotné České republiky je dnes přibližně dvojnásobná ve srovnání se spotřebou celé Velkoněmecké říše v roce 1942.

„Náš životní styl považujeme za nárokový,“ pojmenoval Bartuška snad největší výzvu do budoucna. Standard žití navíc stále ještě měříme tím, kolik spotřebujeme. Po stejném životním stylu jaký je běžný na Západě ovšem prahnou miliardy lidí po celém světě. Rostoucí globální střední třída bude klást na zdroje energie velký tlak a ani přednáška předního energetického experta nenabídla jasnou odpověď na to, kde hledat nové. Nabídla však alespoň odpověď na to, čeho se vyvarovat: „Bojím se, že nějaký světový politik propadne pocitu, že ta která technologie je ta pravá – ať už jádro, uhlí nebo geotermální energie. Jakákoli umanutost je špatná,“ uzavřel Václav Bartuška.

PROFIL: Václav Bartuška

Václav Bartuška (* 1968) vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK. Patřil ke studentským vůdcům revoluce v roce 1989. Pracoval jako reportér deníku MF Dnes a vedl českou účast na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru. Od roku 2006 je zvláštním velvyslancem České republiky pro otázky energetické bezpečnosti, od loňska i zvláštním vládním zmocněncem pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.