Václava Havla si lidé připomenou ohrnutými kalhotami i čtením z jeho knih

17. 12. 2013 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Češi si 18. prosince opět připomínají výročí úmrtí prvního českého prezidenta Václava Havla. Někteří si stejně jako loni výrazně ohrnou své nohavice, aby tak jednoduše a s nadsázkou uctili jeho památku.

Krátké kalhoty pro Václava Havla

Ohrnuté nohavice odkazují na první Havlovu inauguraci do prezidentského úřadu v prosinci 1989. Tehdy si v nervozitě povytáhl kalhoty – mýtus, že byly kalhoty krátké, už ale přetrval. Havel to však vždy bral s pobavením a nadhledem.

„Musím říct, že se z toho víceméně raduji. Říkám si, že je to docela něžný způsob posměchu vůči mojí osobě,“ řekl tehdy Havel. Právě umění brát se s rezervou a udělat si ze sebe legraci – byť je člověk hlavou státu – je podle organizátorů akce jedna ze vzácných lidských vlastností, pro které si „kalhotáři“ Václava Havla váží.

„Hledali jsme způsob, jak jednoduchou, nepolitickou cestou připomenout tohoto muže, který se zasadil o svobodnou Českou republiku. Hledali jsme gesto jasně říkající, že patříme k lidem, kteří si našeho zesnulého exprezidenta stále váží a pro které je stále inspirací, vzorem a autoritou,“ vysvětlují organizátoři, převážně absolventi a studenti UK.

„Jednou z jeho vlastností, na které bychom nechtěli zapomenout, byla i schopnost se s nadhledem zasmát sám sobě. A proto si jej v den výročí jeho úmrtí chceme připomínat s úsměvem – ohrnutím kalhot – a připomenout si tak jeho vykročení do prezidentského úřadu,“ říkají.

A nezůstane jen u ohrnutých kalhot. Václava Havla si studenti připomenou například v klubu K4, kde se bude od 21 hodin číst z jeho knih a projevů. Každý z hostů navíc může přinést i svou oblíbenou pasáž z jakéhokoli Havlova projevu nebo díla.

Mezi podporovatele akce se letos zařadila například architektka Eva Jiřičná, zpěvačka Marta Kubišová, novináři Jindřich Šídlo či Erik Tabery, bývalý mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček, senátorka, šéf Prague Pride Czeslaw Walek, bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová nebo ekonom Tomáš Sedláček.

Důležitá je ale hlavně účast desetitisíců lidí. Ti loni poslali na Facebook na dva tisíce fotek svých vyhrnutých kalhot a letos jich může být ještě víc. Organizátoři totiž přeložili své webové stránky do pěti cizích jazyků.

Den Václava Havla: web, Facebook, TwitterNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.