Velký průvodce: Jak strávit letošní 17. listopad v Praze?

16. 11. 2017 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

 Festival Svobody i letos proběhne při příležitosti oslav 17. listopadu v mnoha českých městech. V Praze, kde celý den poběží program na mnoha místech, festival koordinuje harmonogram tak, aby důležité části programu probíhaly postupně, nikoliv zároveň. Kam se tedy zajít podívat?

Dopolední program

Den můžete začít už v 9 hodin pietním aktem u Hlávkovy koleje. Zazní zde husitský chorál a projev předsedy senátu PČR Milana Štěcha, či rektorů MU, UK a ČVUT. V 10 hodin se pak shromáždění průvodem přesune do Žitné ulice.

Albertov ožije v 11 hodin. Nejprve se zde představí studentské spolky a iniciativy, přítomni budou i zástupci z Brna, či Plzně. Od 12 hodin si můžeme poslechnout například projevy rektorů Univerzity Karlovy a Masarykovy. Během nich bude probíhat registrace na netradiční běh, který odtud poté hodinu po poledni odstartuje a provede běžce po stejné trase studentů v roce 1989. Cílem je Národní třída.

Národní třída plná hudby

V poledne začíná na Národní třídě pouliční oslava Korzo Národní, kterou pořádá studentský spolek Díky, že můžem. ‚‚Snažíme se pomoct lidem našeho věku najít si cestu k něčemu, co těžko bude jejich osobní vzpomínkou,’’ vysvětlil tiskový mluvčí spolku Martin Pikous. Název spolku ‚‚Díky, že můžem’’ prozrazuje zároveň i hlavní motto celé akce. ‚‚Je to poděkování za možnosti, které dnes máme ve světě bez cenzury, se svobodou pohybu a projevu,’’ doplňuje Pikous.

Národní třída se zaplní hudbou na 2 stageích s příznačnými názvy Pravda a Láska. Najdeme zde i tanečníky a básníky. Chybět nebude swingová tančírna, promítání studentských filmů, divadlo pro děti, ale ani vzdělávací část programu a výstava. Představí se i organizace z neziskového sektoru. Na Náměstí Václava Havla bude od 13 hodin probíhat také program Knihovny Václava Havla. Těšit se můžete na čtení knih, ale především Havlových projevů a textů z úst osobností, například Jana Sokola, Martina C. Putny nebo Tomáše Sedláčka. V průběhu dne se budou na Národní třídě konat také dva pietní akty, první z nich ve 14 a další pak v 19 hodin. První bude doprovázen orchestrem a zazní zde česká hymna, druhý bude zakončen ikonickou skladbou Modlitba pro Martu a audiovizuální projekcí. Oba ceremoniály začínají u Národního divadla a směřují k  pamětní desce na Kaňkově domu.

Karnevalové veselí a průvody

Prahou v pátek projde také několik průvodů. Pro milovníky karnevalů bude jasnou volbou Sametové posvícení, průvod, ve kterém jsou masky nutností. Volbou letošního tématu ‚‚tohle není kachna’’ si organizátoři kladou za cíl poukázat na problém mediální manipulace. Masky ale budou představovat i jiná diskutovaná témata jako je problém bezdomovectví, nebo hromadění odpadu. Začátek na náměstí Republiky je ve 13 hodin.

Pravda nemá alternativu je název dalšího průvodu, který vyrazí z Újezdu, kde nejdříve u památníku na počest obětí komunistického režimu promluví v 15 hodin několik řečníků. Trasa průvodu povede na Hradčanské náměstí a na Národní třídu. I pro tuto akci je hlavním tématem problém hoaxů a nepravdivých informací v médiích.

Debaty

V 15 hodin se můžete zúčastnit debaty zástupců politických stran o budoucnosti školství, která proběhne na Albertově v prostorách Přírodovědné fakulty. Moderovat ji bude Emma Smetana. Zbytek programu se na Albertově ponese ve znamení studentských kapel.

Zlatý hřeb

Více než čtyřicet tisíc lidí si loni státní svátek připomnělo na minulém ročníku Koncertu pro budoucnost, který se v horní části Václavského náměstí uskuteční i letos. Od půl páté se tu budou střídat řečníci a interpreti, aby společně oslavili 28 let ve svobodné zemi, ale zároveň i poukázali na problémy dnešní doby.

Loni se Václavské náměstí symbolicky rozeznělo zvoněním budíků, pro tento pátek je o půl osmé večer připraven happening s píšťalkami. Organizátoři chtějí touto formou demonstrovat, že bychom my občané měli být pomyslnými rozhodčími politického dění a dohlížet na to, zda politici dodržují pravidla hry.

Celým programem Koncertu pro budoucnost provedou Emma Smetana a Pavlína Kvapilová. Z řad ostatních účinkujících můžeme zmínit například kapelu Zrní, Poletíme, či Plastic people of the universe. Mluvit k plnému náměstí budou Petr Pithart, Šimon Pánek, Tomáš Sedláček a mnoho dalších. Vystoupí i prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer.

Galavečer předávání Cen Paměti Národa bude z Národním divadla od 20 hodin přenášet televize ČT2 i Český rozhlas Plus. Ocenění letos převezmou čtyři laureáti z České i Slovenské republiky, kteří byli věznění, nebo jinak perzekuováni.

Den na Národní třídě zakončí o půl osmé koncert kapely BUTY, na Václavském náměstí se konec předpokládá o půl desáté večer. Ani pak Vás však nemusí opustit slavnostní nálada, pokračovat se bude až do rána v Rock Café na afterparty Korza Národní.

Eliška HalaštováKomentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.