Velvyslankyně při EU Vicenová: Češi mají pověst negativistů a euroskeptiků

13. 11. 2011 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

„Lisabonská smlouva dost výrazně narušila rovnováhu mezi jednotlivými institucemi. Nečekala jsem, že to bude taková tvrdá válka. Bude trvat pět, šest let, než se situace trochu ustálí, uklidní a než si všichni hráči zvyknou na své nové role,“ začala zostra svou přednášku na Právnické fakultě česká velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová.

Lisabonská smlouva narušila rovnováhu mezi institucemi, uvedla velvyslankyně při EU Milena Vicenová

Foto: UKáčko.cz

Nakolik své motto „Srozumitelně a otevřeně o Evropě“ bere vážně, ukázala už v první části přednášky, kdy se jí podařilo popsat jednotlivé orgány EU a jejich vztahy natolik přehledným a srozumitelným způsobem, že by jí mohla řada přednášejících z Právnické fakulty UK závidět.

Vicenová také pochválila práci nového stálého předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye:

„Nejdřív se objevovala kritika, že je nevýrazný, že je to šedý úředník, že nemůže plnit žádnou roli, a musím říct, že všem vyrazilo dech, že se té role zhostil výborně. Je to člověk, který umí naslouchat dvaceti sedmi členským státům, výborně s nimi komunikovat a má jasnou vizi, kam by Evropská unie měla jít.“

Nový post vysoké představitelky pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku pak vysvětlila jako odpověď na otázku: „Kdo je to ta Evropská unie? Na které telefonní číslo mám zavolat?“, tedy jako významný krok ke sjednocení a větší čitelnosti unijní politiky vůči státům, jako je Čína nebo Indie.

Nikdo nám nechce zakázat syrečky

Vicenová se věnovala i agendě, kterou Evropská rada žila, žije a bude žít v nejbližší době. Předloňské české předsednictví označila za úspěch. Češi řešili nastupující finanční krizi, vyřešili krizi plynovou či uspořádali summit pro Východní partnerství. Pád vlády v této době pak označila za velké negativum, které Českou republiku velmi silně poškodilo.

České zastoupení v EU má momentálně velmi napilno. Řečeno slovy velvyslankyně, „fakt frmol“ bylo nejen předsednictví, ale i následná finanční krize, která se řeší dodnes. Navíc se ještě musí schválit nový sedmiletý rozpočet Unie, což se právě kvůli současné ekonomické situaci značně komplikuje. Zda bude rozpočet štíhlý a úsporný, která odvětví dostanou přednost, které země budou podporovány více a které méně, to vše je na pořadu příštích jednání.

Velvyslankyně připomněla i své hlavní slogany, se kterými do Bruselu přišla: „O Evropě srozumitelně“. „Opravdu nemám ráda ošklivé zkratky, cizí slova, hantýrku, které nikdo nerozumí. Jak má občan rozumět, že opravdu se v Bruselu nevymýšlejí zakřivené nebo kulaté okurky, banány různě velké a nebo že nám opravdu někdo musí zakázat syrečky.“ Chce také lépe využít prostředí EU a dostat více Čechů do evropských institucí.

Čeká nás vícerychlostní Evropa

Podle velvyslankyně mají Češi pověst euroskeptiků a lidí, kteří si všímají spíše těch negativních než pozitivních stránek věci. Navíc ji mrzí nízké zastoupení Čechů v evropských institucích. Na vině je podle ní spousta faktorů, například skromnost našich kandidátů, jejich neschopnost psát motivační dopisy, ale i nízká podpora z české strany.

Kromě úspěšného českého předsednictví pak vyzdvihla sílu a spolupráci Visegradské čtyřky. „Věřte mi, že když za mnou přijde Polák a Maďar a blíží se Slovák, tak ten Francouz vedle mě řekne: ‚Hele, co se tam scházíte, co zas ta vaše Visegradská čtyřka?‘ a vůbec se na to netváří nadšeně.“

V budoucnu Unii podle Vicenové čekají hlavně nová tvrdá pravidla pro rozpočtové politiky členských zemí. Jako velmi reálný pak vnímá koncept dvojrychlostní, ne-li vícerychlostní Evropy, spíše než novou „evropskou federaci.“

„Máme tu země eurozóny a země stojící mimo eurozónu. Máme prostor Schengenu, máme už i institut posílené spolupráce. Poprvé bylo řečeno, ať spolupracují pouze země, které chtějí a ty, které nechtějí, ať stojí opodál. Těch institutů bude víc a bude to silně dvourychlostní Evropa,“ očekává Vicenová.

V tomto ohledu také ocenila úlohu České republiky a Hermana Van Rompuye v prosazení zásady, podle které se mají všechna témata, která mají dopad na celou Unii, projednávat mezi všemi členskými státy, nikoliv pouze mezi zeměmi eurozóny.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.