VIDEO: Jiří Dienstbier: Prezidentskému úřadu bych vrátil důstojnost

11. 12. 2012 Autor: Rubrika: Rozhovor žádné komentáře

V dalším rozhovoru s prezidentským kandidátem jsme se senátora Jiřího Dientsbiera ptali nejenom na nadcházející volby. Stínový ministr spravedlnosti zavzpomínal také na snahu o skloubení studia a práce poslance, změny na Právnické fakultě nebo doby, kdy se věnoval včelaření.

„Zhruba během jednoho týdne jsem udělal přijímačky na Právnickou fakultu a zároveň jsem byl zvolen do Federálního shromáždění,“ popsal, co vše bylo možné v raných devadesátých letech.

Předvolební průzkumy zatím Dientsbierovi příliš šancí nedávají. Podle něj však údaje výzkumných agentur nemusí být přesné. „To, na co já spoléhám, jsou televizní debaty, kde lidé budou mít poprvé možnost porovnat jednotlivé kandidáty,“ neztrácí naději.

Jako stranický kandidát ČSSD vidí výhodu ve své názorové vyhraněnosti, která je prý pro voliče srozumitelná. Po deseti letech by chtěl prezidentskému postu znovu navrátit důstojnost nejenom doma, ale také v zahraničí. Česko podle něj poškodilo zpochybňování změn klimatu nebo odmítání evropské integrace.

Prezident může podle Dienstbiera využívat i neformální autority tím, že „bude otevírat debatu na klíčová témata a bude ji moderovat.“ Není ale stoupencem posilování prezidentských pravomocí, prezidenti Slovenska nebo Rakouska – přestože také přímo volení – mají pravomoci ještě menší. „Očekávání od prezidenta v naší společnosti jsou tradičně vysoká a vždy vyšší, než co kdy v historii odpovídalo pravomocím našich prezidentů,“ upozorňuje.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.