VIDEO: Noc univerzit ukáže dění ve školách i důvod nesouhlasu s reformou VŠ

22. 2. 2012 Autor: Rubrika: Studentský život 1 komentář

Hned v několika univerzitních městech studenti chystají takzvanou Noc univerzit. Na Filozofické a Právnické fakultě UK přednese v úterý 28. února své přednášky řada vysokoškolských pedagogů a akci doprovodí také koncert či divadlo.

„Cílem akce je otevřít se veřejnosti a ukázat, co se na vysokých školách děje a co se vyučuje. Aby veřejnost byla seznámena s tím, proč akademici a VŠ nesouhlasí s likvidací samosprávy VŠ a že studenti, kteří na nich studují, byť studují třeba zadarmo, nejsou paraziti, jak to někteří politici říkají,“ popsal pro UKáčko.cz mluvčí koordinační rady studentů a absolvent 1. LF Marek Hilšer.

Na Právnické fakultě s přednáškou vystoupí například Jan Kuklík, Pavel Pafko z 1. lékařské fakulty a David Lukáš z liberecké Technické univerzity. Na Filozofické fakultě bude přednášet Miroslav Verner, Jan Sokol z Fakulty humanitních studií nebo Stanislav Štech z Pedagogické fakulty.

Součástí akcí na obou fakultách budou i hudební vystoupení, improvizační divadlo, promítání filmů a prezentace některých studentských spolků.

Studenti Fakulty tělesné výchovy a sportu plánují předvést praktickou ukázku svých dovedností. Účastníkům se představí i žáci Ježkovy konzervatoře a promítat se bude dokumentární film o rakouské studentské stávce.

Kreativní vyžití slibují Akademie výtvarných a Akademie múzických umění s Vysokou školou umělecko-průmyslovou. ČVUT, ČZU a VŠCHT pak plánují společně otevřít kampus v Dejvicích. K vidění by měla být mimo jiné závodní formule postavená studenty ČVUT. K akcím se naopak nepřipojí VŠE.

Zúčastníte se protestů proti reformě VŠ?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

„Vzdělání si vážíme“

Už ve čtvrtek 23. února dopoledne se před Lichtenštejnským palácem uskuteční protestní happening Vážíme si vzdělání, který má vyjádřit nesouhlas s reformními návrhy. Datum vybrali organizátoři z iniciativy Za svobodné vysoké školy záměrně – protestní pochod se váže k jednání Legislativní rady vlády o reformních návrzích zákonů. Ta by měla zítra vynést odmítavé, či doporučující stanovisko pro vládu Petra Nečase.

„Počítá se s výrazným omezením samosprávnosti vysokých škol a vysokoškolské hospodaření mají napříště určovat zejména politické a ekonomické zájmy,“ tvrdí členové iniciativy. Akcím proti reformě se věnují dlouhodobě. Naposledy na sebe upozornili vyhozením 90 melounů z okna Právnické fakulty těsně před zahájením shromáždění akademické obce Univerzity Karlovy a následným protestním pochodem na Hrad.

Svá stanoviska vyjadřují i jednotlivé fakulty UK. Série informačních shromáždění k navrhovaným věcným záměrům zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům začala v pondělí setkáním na Katolické teologické fakultě a pokračuje celý tento týden.



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.