VIDEO: Omezíte lobbing či imunitu? ptá se nové vlády Inventura demokracie

16. 7. 2010 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Konečnou podobu programu nové vlády, který právě vzniká, se snaží ovlivnit i studenti z iniciativy Inventura demokracie. Předsedů vládních stran – Petra Nečase, Karla Schwarzenberga a Radka Johna – se zeptali, zda a jak budou řešit problémy, na které Inventura dlouhodobě upozorňuje.

Zástupci Inventury demokracie (ID) předali všem třem politikům výzvu, aby jejich témata zahrnuli do právě vznikajícího programového prohlášení vlády. Žádají je, aby začali řešit přebujelou imunitu zákonodárců, legislativní přílepky, neregulovaný lobbing a s tím související netransparentnost veřejných zakázek, a omezili vliv politiků v kontrolních institucích a mediálních radách. „Od předsedů stran jsme dostali konkrétní závazky, natočili jsme videozáznam a teď budeme sledovat a hlídat, jak je ve skutečnosti budou naplňovat,“ uvedl vedoucí ID Tomáš Drážný.

Studenti z Inventury demokracie se těmito tématy zabývají už dva roky. S kamerou obcházejí politiky a natáčejí jejich sliby, ale i vyhýbavé odpovědi či výmluvy, proč to či ono nelze změnit. Zatím posledním počinem Inventury bylo natočení několika klipů se známými osobnostmi, které vyzývaly k účasti ve volbách do Poslanecké sněmovny. Před volbami také studenti zhodnotili, jak se politické strany zastoupené ve Sněmovně v průběhu uplynulého období stavěli ke čtyřem tématům, které si ID dala za cíl vyřešit. (Více v článku: Inventura demokracie vystavila politikům vysvědčení. Uspěli jen zelení)

Podívejte se na rozhovory Inventury demokracie s jednotlivými předsedy stran sestavujících vládní koalici – Petrem Nečasem (ODS), Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a Radkem Johnem (VV):

Široká imunita zákonodárců

Neregulovaný lobbing a neprůhlednost veřejných zakázek

Legislativní přílepky

Politické vlivy v kontrolních institucích a mediálních radách


pokračování:

Video: 5× Inventura demokracie


Více článků k tématu najdete v sekci Inventura demokracieNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.