VIDEO: Přemysl Sobotka: Financování vysokých škol je na hlavu, to musí reforma změnit

6. 12. 2012 Autor: Rubrika: Rozhovor žádné komentáře

Nejenom o reformě vysokého školství jsme si povídali s dalším kandidátem na prezidenta Přemyslem Sobotkou. Místopředseda Senátu vysvětlil, proč je zastáncem zavedení školného, zavzpomínal na svá studentská léta i na začínající kariéru chirurga v srpnu ’68 při invazi ruských vojsk.

„Na těch devíti mrtvých a padesáti těžce zraněných se ukázalo, že komunismus není reformovatelný, jak si někteří naivisté mysleli na jaře,“ uvedl ve svých vzpomínkách k 21. srpnu 1968.

Školné by podle něj mohlo regulovat nadbytečný přísun studentů na některé obory. „Možná teď ztrácím spoustu hlasů, ale jsem pro školné. I můj táta, když studoval na Univerzitě Karlově, platil za každou zkoušku a každý zápočet,“ uvedl s dalšími argumenty. Systém školného by doplnil sítí sociálních stipendií.

Podpořil by i změnu celkového financování vysokých škol. „Reforma musí změnit parametry financování vysokých škol, které je v této chvíli na hlavu.“Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.