VIDEO: Televizní radu obsadí neschopní a hladoví čmeláci, říká Jan Kraus

20. 4. 2009 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Hlavní kvalifikace pro členství v Radě České televize? Podle populárního moderátora Jana Krause lokajství a poslušnost politikům. Řekl to v rozhovoru s kandidátem na krále Majálesu za UK Vojtěchem Prokešem alias Dejdárkem XX.

Ostrý moderátor Jan Kraus si vyzkoušel, jak se odpovídá hostům na červeném gauči pořadu Uvolněte se, prosím. A při debatě o mediálních radách potvrdil svou pověst tvrdého kritika politického ovlivňování nezávislosti médií.

„Mediální rady jsou jen finty, jejich podstata se u nás nedodržuje. My jsme jmenovali Vojtěcha Cepla, jednoho z tvůrců ústavy. Neprošel. Prošli tam nějací tři čmeláci, úplně vyhladovělí, kteří si na trhu práce nejsou schopní vydělat na žrádlo, tak je tam (poslanci, kteří o složení rady rozhodují – pozn. red.) pošlou. Oni pak z vděku hlasují tak jak mají,“ opřel se do politiků Kraus.

Dal tak zapravdu studentům z iniciativy Inventura demokracie, kteří požadují větší nezávislost mediálních rad jako jeden ze čtyř dárků, které by podle nich měli politici občanům symbolicky dát k 20. výročí sametové revoluce.


Kraus kritizuje i současné složení Rady ČT. „Nikdy bych netušil, že povolání tělocvikáře má spojení i s morálně volními vlastnostmi,“ řekl v narážce na dřívější povolání předsedy rady Jiřího Baumruka a místopředsedkyně Heleny Fibingerové. „Ukazuje se, že tělocvikáři mají často v hlavě bradla,“ popíchl je Kraus.

Téměř tříminutové video je zároveň pozvánkou na koncert, který studenti chystají na podporu alternativního Radia Wave, existenčně ohrožené stanice Českého rozhlasu. Ta přišla o svou FM frekvenci, takže je šířena pouze na internetu. Protestní koncert, jehož cílem je návrat Wave do éteru, se uskuteční v úterý 28. dubna od 16 hodin na Václavském náměstí. Moderátorem bude opět Dejdárek XX.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.