VIDEO: Tisíce lidí uctily památku 17. listopadu na Albertově v náhradním termínu. Akci zorganizovali studenti
Na Albertově proběhl v neděli náhradní pietní akt na uctění památky událostí z let 1939 a 1989. Podle odhadu organizátorů dorazilo okolo 5000 lidí.
Na den skutečného výročí – 17. listopadu – měli studenti k pamětní desce na Albertově omezený přístup, a to kvůli akci Bloku proti islámu a bezpečnostním opatřením provázejícím přítomnost prezidenta Miloše Zemana.
Náhradní termín 22. listopadu podpořilo několik rektorů veřejných a soukromých vysokých škol napříč republikou. Na samotný pietní akt dorazili rektoři ČVUT, Masarykovy univerzity, Jihočeské univerzity a děkani Filozofické a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří se v projevech na pódiu střídali se zástupci studentů.
Transparenty na zdech Přírodovědecké fakulty s nápisy „Albertov je symbol svobody“, „Vzděláním proti strachu“ a „Láska nepočítá křivdy“ reflektovaly hlavní témata řečníků. Ti vyzdvihovali zejména nutnost hájit odkazy obou 17. listopadů, svobodu a demokracii.
Jako první se mikrofonu ujal David Hurný, student Přírodovědecké fakulty. Připomněl události z roku 1939, kdy po demonstraci proti nacistické okupaci došlo k uzavření českých vysokých škol a v koncentračních táborech následně zemřelo 1200 studentů, i 17. listopad 1989, který vyústil v pád totalitní moci.
„Je naším posláním připomínat si tyto události. Získanou svobodu nelze brát jako samozřejmost, ale je potřeba si ji vážit a pečovat o ni. Nedovolme, aby 17. listopad byl kýmkoliv účelově zneužíván pro jeho dílčí politické a ideologické zájmy. Odsuzujme populismus a šíření lží. Vyzývejme k poklidné kritické diskuzi a sami se do ní zapojujme,“ řekl v projevu.
Prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář poté přítomným přečetl vzkaz od rektora UK Tomáše Zimy, který se osobně zúčastnit nemohl. Ve vzkazu Zima kritizoval neumožnění přístupu všem studentům na Albertov v den výročí pádu totality.
„To, že ne všem z nás byl 17. listopadu umožněn přístup na tato místa, pokládám za bezprecedentní příznak toho, že demokracie se vším, co k ní patří, není nikdy zcela v bezpečí. Hodnoty naší civilizace totiž neohrožují jen strůjci odporných teroristických útoků, ale i ti, kteří těchto činů využívají k rozdmýchávání primitivní nenávisti,“ vzkázal.
Děkan Přírodověcké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš nevidí hlavní problém letošních událostí na Albertově v tom, že studenti nebyli vpuštěni. „Nezazlívám to veliteli ochranky. Dělal svou práci a dělal ji dobře. Byl to sympatický člověk a myslím, že splnil svůj úkol“ uvedl.
Zásadní podle Gaše ale bylo, že nikdo z účastníků studenty ani nezmínil. „Problém byl v tom, že v ten den tady byli jiní lidé, kteří možná mluvili o nějakých závažných tématech, ale ani v jednom projevu nezmínili slovo student a to není dobře. Proto se snažíme tuto věc napravit dneska a příští rok ji nesmíme dovolit. 17. listopad patří studentům, Albertov patří studentům!“
Děkanka Mirjam Friedová upozornila, že i v rychle měnícím světě jsou věci, které se nemění. „Myslím hodnoty jako lidskost, solidarita, vzájemný respekt a svoboda. Musíme tyhle hodnoty chránit a prát se za ně za každých okolností,“ vyzvala.
I ve světle pařížských teroristických akcí, útoků v Bejrútu a na Mali je podle Friedové důležité nenechat se zastrašit. „Nesmíme dovolit strachu, abychom zapomněli na to, že je třeba proti zlobě bojovat lidskostí, proti strachu odvahou a říkat někdy i nepohodlné věci. Proti zášti máme bojovat láskou, proti nenávisti a pomstychtivosti bojujme odpuštěním a proti demagogii odborností a vzdělaností.“
Názory účastníků akce zjišťovala UKáčko.tv
K letošnímu 17. listopadu se vracela i Barbora Stuhlová, místopředsedkyně Studentské komory Rady vysokých škol. „Myslím, že pietní místo tak důležité pro studenty by mělo zůstat v tak důležitý den volně přístupné,“ řekla. Rozesmutnil ji fakt, že na Albertov byla vpuštěna pouze hrstka studentů kvůli akci Bloku proti islámu a přítomnosti prezidenta. „Neschvaluji zneužívání pamětního místa ani času k jakékoliv politické akci, která má navíc populistický ráz,“ vyjádřila se Stuhlová.
Projevy na Albertově završila minuta ticha. „Poprosil bych vás, abychom nevzpomínali pouze na aktéry z let 1939 a 1989, ale také na ty, kteří dnes bojují za svobodu, nebo jsou obětmi čiré nenávisti a to nejen v Evropě,“ požádal moderátor akce student Filozofické fakulty UK Václav Vidím.
Na akci z úst řečníku nezaznělo ani jednou jméno prezidenta Zemana. Skupina organizátorů, kterou tvořilo volné uskupení studentů, předem v prohlášení avizovala, že je akce „nepolitická a nenáboženská“. „Politické strany, které zvou na tuto událost, zvou čistě ze své iniciativy a nejsou s námi v kontaktu. Tato akce nemá a nechce mít záštitu žádné z politických stran,“ uvedli organizátoři v prohlášení.
Podle jednoho z organizátorů, studenta Přírodovědecké fakulty Petra Daňka, akce splnila svůj účel – uctít památku 17. listopadů let 1939 a 1989 „Možná k nějakým politickým výjevům došlo, ale bylo to v rámci mezí. Vymezení bylo takové, jaké mělo být vzhledem k situaci“ řekl pro UKáčko.cz.
Napište komentář