VIDEO: Vydrží tunel Blanka nápor tisíců studentů ve Stromovce? Královští kandidáti to prověřili

29. 4. 2010 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Pražskou Stromovku v pátek čeká asi největší Majáles v dějinách města. Kombinace 22 kapel včetně Monkey Business či Support Lesbiens, výborná předpověď počasí i rekordní návštěvnost Majálesu v Plzni vzbuzuje u organizátorů optimismus.

Video: Petr Lipenský, Aneta Veselská (UKáčko.tv)

„Čekáme až 20 000 účastníků, jen na Facebooku se jich přihlásilo přes 14 000,“ říká mluvčí Pražského Majálesu Martin Benda. Pořadatelé proto staví oproti loňsku dvakrát větší areál, objednali více piva i toalet.

Tak velký, dokonce tančící dav však vzbudil mezi organizátory bezpečnostní obavy, jelikož pod areálem probíhá stavba tunelu Blanka. V předvečer studentského festivalu proto nechali stavbu prověřit inženýry Metrostavu a čtyřmi královskými kandidáty. Sedmičlenný tým za přítomnosti studentské televize UKáčko.tv otestoval úroveň bezpečnosti práce i kvalitu tunelového ostění a vyztužení.

„Studentské davy nad sebou Blanka unese. Nevím ale, jestli zvládne tíhu našich idejí,“ prohlásila při testu socioložka Heda I., která bude ve Stromovce hájit Karlovu univerzitu. K podobnému závěru došli i další tři kandidáti: Wendylátorka z ČVUT, Orálík XIII. z České zemědělské univerzity i Toporini z VŠE.

Fotogalerie

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

Jde o ohnivou korunu, 5000 Kč i vládu nad Prahou

Při inspekci tunelu působili jako jeden tým, nejpozději v pátek se ale mezi nimi rozhoří boj o titul vládce pražských studentů. O hlasy návštěvníků budou bojovat ve třech disciplínách: vědomostní, silová a free style. Kromě věčné slávy je ve hře 5000 Kč, bečka piva, binární hodinky, blíže nespecifikované právo první noci a především originální koruna. Tu tradičně dodává atelier K.O.V. z Vysoké školy umělecko-průmyslové, letošní vyrobila diplomantka Anna Bartáková z fialových větviček. (Více v článku Ve Stromovce se strhne boj o ohnivou korunu)

Korunovace nového vládce pražských studentů proběhne po koncertu Monkey Business, tedy kolem 20. hodiny. Výsledky hlasování oznámí moderátor večera Martin Palán, studentský guru a vysloužilý král z Univerzity Karlovy. Vlastní korunovaci provedou rektoři vysokých škol a nakonec primátor města Pavel Bém předá novému vládci či vládkyni klíč od Prahy.

Večer uzavře Kryštof a Support Lesbiens

Pak už bude Majáles vrcholit vystoupením kapely Kryštof a v půl jedenácté nastoupí Support Lesbiens. Krátce před půlnocí akce ve Stromovce končí a bude pokračovat v několika oficiálních afterparties. Dopravní podnik přislíbil kolem půlnoci také posílit příslušné spoje v okolí Výstaviště.

Kvůli nebývalému zájmu organizátoři lidem doporučují, aby se vyhnuli frontám před branami festivalového areálu a lístek si radši zakoupili v předprodeji. Ten navíc vyjde levněji. 220 Kč zaplatíte v sítích Ticketpro či knihkupectvích Luxor, na místě však 270 Kč.

Největší studentský festival v zemi

Přestože na Majálesu tradičně vystupují největší české kapely, stále jde hlavně o studentský svátek pořádaný hlavně studenty. Odpovědnost pořadatele sice stojí na malém, původně brněnském sdružení StudentZone, mnohé programové části však mají na starosti pražské studentské organizace.

Nejaktivnější jsou studentské unie Univerzity Karlovy a ČVUT, které do královského souboje vybírají školní kandidáty, ale také zajišťují výlep plakátů po svých školách, vyjednávají účast svých rektorů a zajišťují takřka celý doprovodný program, například festivaly Okultění, Pavlač, Miss Agro. K příležitost Majálesu vznikl i speciální díl Talkshow Martina Palána s královskými kandidáty.

Několik desítek spolků se bude ostatně prezentovat i přímo ve Stromovce na Jarmarku. Kromě nich by měly mít svůj stánek i jednotlivé národy světa, které představí příslušní zahraniční studenti. „Jarmark národů je jednou z novinek letošního Majálesu. Chceme tím do studentského života zapojit Erasmus studenty, kteří často žijí od českých spolužáků odděleně,“ vysvětluje Veronika z VŠE, která Jarmark národů koordinuje.

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.