Víme první: Ministerstvo školství si z 900 návrhů nové logo nevybralo. Soutěž se bude opakovat

17. 3. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita 5 komentáře/ů

Kontroverzní soutěž na nové logo ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nemá vítěze. Odborná porota z 900 návrhů od studentů nedokázala vybrat žádné, které by splňovalo jejich představy.

Tři nejlepší návrhy na nové logo podle odborné poroty. Autoři dostanou odměnu 3000 Kč.

Grafika: UKáčko.cz, loga: MŠMT

„Doporučili jsme ministerstvu žádný z navržených návrhů nerealizovat,“ uvedl typograf Otakar Karlas, předseda poroty. „Ministerstvo si zaslouží prvotřídní logotyp a takový jsme zatím nenašli. V dalším kole očekáváme výsledky na vyšší úrovni,“ dodal Karlas.

Podle akademického sochaře a člena poroty Kurta Gebauera však nelze považovat soutěž za neúspěšnou. „Je běžné i u velkých soutěží v grafice i třeba architektuře, že není vybrán žádný z návrhů, vůbec nevadí, že se soutěž bude opakovat,“ uvedl Gebauer. Druhé kolo soutěže bude podle ministerstva vyhlášeno hned zítra. Znovu však bude otevřena jen pro studenty, nikoli profesionální grafiky.

Porota se však rozhodla ocenit tři loga, která podle ní mají zajímavý nápad a vtip. Jde o černého lva hrajícího si s třemi červenými kuličkami a symboly m=š>m+t a 1*MŠMT.

„Probírání se 900 návrhy nebylo tak nezáživné, jak by se mohlo zdát. Bylo tam plno zajímavých návrhů, i když bohužel nedotažených,“ řekl Jan Němeček, designér a spoluzakladatel studia Olgoj Chorchoj. Designér Rony Plesl zase ocenil, že byla soutěž určena jen studentům, plní podle něj tak i určitou „edukativní funkci“.

Profesionální grafici soutěž většinou kritizovali

Některé z návrhů na nové logo ministerstva školství.

Grafika: UKáčko.cz, loga: MŠMT

Do soutěže vyhlášené na počátku února se přihlásilo přes 900 účastníků, do užšího výběru jich postoupilo 70. Podle pravidel se mohli zúčastnit jen studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol.

Největší kritiku však vzbudila cena pro vítěze, pouhých 5000 korun, k nimž po kritice ministerstvo přidalo ještě notebook. Běžná cena za logo se přitom pohybuje spíše v řádech desítek či dokonce stovek tisíc korun.

Současné logo ministerstva školství pochází z roku 2004.

Foto: MŠMT

Například Unie grafického designu prohlásila, že takto vypsaná soutěž znevažuje grafický design. „Soutěž je jen pro studenty, nedůstojná výše odměny, nespecifikovaná odborná komise, nejasný další postup při tvorbě celého projektu corporate identity. Zkušenosti z minulosti nás přesvědčují, že takto vypsané soutěže nevedou ke kvalitnímu výsledku,“ stojí v prohlášení Unie grafického designu.

Ministerstvo se proto snažilo napravit reputaci soutěže alespoň odbornou porotou. V ní sice zasedli známí umělci a architekti jako jsou Eva Jiřičná, Kurt Gebauer či Maxim Velčovský, grafici ale byli v menšině.

Který z návrhů na nové logo ministerstva školství se vám líbí nejvíce?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.