VÍME PRVNÍ: UK navrhuje, aby studenti platili zápisné. Až 6400 ročně

10. 4. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 16 komentáře/ů

Bezplatné vysokoškolské vzdělání už možná brzy bude minulostí. Podle návrhu, který připravilo vedení Univerzity Karlovy, by studenti každý rok platili až 6 400 korun „zápisného“.

Zápisné, školné - foto ilustrační

Až šest tisíc korun ročně možná budou muset platit studenti českých univerzit.

Foto: Martin Kolář (UK media)

Studenti by si museli připravit něco mezi 3 200 až 6 400 korun za každý rok na vysoké škole, vysvětlil senátorům kancléř Tomáš Jelínek. Jak název napovídá, zaplatit by museli při zápisu do dalšího bloku studia.

„Podle našeho názoru je to částka, která do značné míry splňuje některé kladné přínosy ke studiu,“ popsal zápisné kancléř Jelínek. „Na druhé straně by neměla studentů vytvořit žádnou sociální barieru,“ míní kancléř.

„Jde o podobnou částku, jakou studenti utratí ročně například za účty za telefon,“ řekl UKáčku.cz rektor Václav Hampl. Podle rektora hrála při stanovování částky klíčovou roli právě snaha, aby její výše byla únosná pro drtivou většinu studentů.

„Až na několik málo individuálních případů tak nebude nutné udělovat výjimky,“ dodal Hampl. Podle rektora budou náklady na výběr zápisného mnohem menší, než u školného, které navrhuje ministerstvo školství.

Až o 10 % více peněz na vzdělání

Zápisné by se týkalo všech studentů bakalářského a magisterského cyklu. Zároveň by zmizely současné poplatky za další studium. Stejně jako teď by ale posluchači museli i nadále platit za neúměrné prodlužování svých studií.

Výše zápisného by byla stejná na všech vysokých školách v Česku. Podle kancléře Jelínka by si každá univerzita mohla sama určit, jak se získanými penězi naloží. UK předběžně odhadla, že by zápisné mohlo přilepšit asi o desetinu přilepšit kapitole jejího rozpočtu určené na vzdělání.

Přečtěte si, co si o placení za studium myslí ekonom a filolog

Univerzita ve svém návrhu požaduje také, aby se změnil způsob, jakým univerzitám přispívá stát. Místo současných každoročních dohadů o příspěvku na jednoho studenta chce, aby byla jasně stanovena minimální garantovaná částka.

Různá slova pro totéž?

Návrh zápisného je součástí materiálu, který rektorát vypracoval jako protinávrh k reformě terciárního vzdělávání z dílny ministerstva školství. Tu univerzita označuje už od začátku za nepřipravenou a špatnou.

Ostře kritizovala také ministerský koncept odloženého školného. Ten přepokládá, že by studenti za své vzdělání zaplatili až poté, co získají diplom nastoupí do zaměstnání. Pokud by ale jejich příjmy nedosáhly určité hranice, školné by se jich nedotklo.

Pasáž věnující se poplatkům už stihla projít dvěma debatami sociální komise a je tak výsledkem širšího konsenzu.

„Zápisné není jiné jméno pro školné,“ myslí si Jan Šimek ze sociální komise Akademického senátu UK. Podle Šimka není jasné, na základě čeho by se školné počítalo. Navíc by zřejmě bylo daleko vyšší, než částky navrhované pro zápisné.

„Jde o něco na půl cesty mezi myšlenkou, že studium něco stojí a situací, kdy by si student hradil většinu nákladů sám,“ tvrdí Šimek.

„Zaplatíme, když zlepšíte kvalitu“

Senát zasedá v březnu 2009

Senátoři jsou s návrhem zápisného spokojeni.

Foto: Anna Krýslová (UK media)

Podle senátora Petra Justa (FSV) studentům pomůže, pokud budou za studium muset platit. Aspoň tomu nasvědčuje jeho zkušenost ze soukromé Metropolitní univerzity Praha, kde také učí.

„Studenti se tam dožadují svých práv daleko razantněji, než na UK. Často přitom argumentují právě školným,“ říká Just. „Je to ale také bič na pedagogy. Neexistuje, že by učitel nenahradil hodinu, která odpadne. To je přitom na FSV celkem běžná praxe,“ dodává senátor.

Zvýšením kvality podmiňují poplatky za studium i oslovení studenti. „Ať už se to jmenuje zápisné nebo školné, ale muselo by to být za něco! Když škola nabídne kvalitu a vstřícnost, nevidím důvod, proč neplatit,“ říká Petr Kasper z Fakulty sociálních věd.

Podle Radky Žákové, která studuje Filozofickou fakultu, by peníze ze zápisného mohly pomoct zvýšit platy dobrým učitelům. Ti nyní často odcházejí za lepšími výdělky do soukromé sféry. „Byla bych ochotná zaplatit, kdyby tam takoví lidé zůstali,“ říká Radka. Navrženou částku ale posuzuje opatrně. „Tři tisíce by ještě šly, ale šest tisíc už mi přijde hodně,“ přemýšlí Radka.

Podle Petry Dvořákové, která právě dokončila práva, by se mělo zohlednit i sociální zázemí studentů. „Co se stane v momentě, kdy student nebude mít těch šest tisíc?“ ptá se Petra.

Senát připraví jen stanovisko, ne vlastní zákon

Materiál o zápisném je součástí návrhů, které univerzita připravila jako své podklady pro reformu vysokých škol. „Nedomnívám se, že by kdokoliv z nás měl ambice vytvářet vlastní návrh novely nebo zákon,“ říká senátor Šimek. „Chceme ale připravit jednotné stanovisko celé univerzity, na němž bude možné stavět,“ dodává.

Univerzitní návrh reformy vysokých škol představili kancléř Tomáš Jelínek a prorektor pro rozvoj Stanislav Štěch na březnovém zasedání akademického senátu. Obsah dokumentu není definitivní a měl by teprve projít rozsáhlou univerzitní diskuzí.

Připomínky akademické obce by měly být směřovány právě na Jelínka a Štěcha do 15. dubna a jsou vítané. Po dalším projednání v sociální komisi se bude celým návrhem zabývat příští zasedání senátu.

Zápisné aneb školné podle UK

  • Uvažuje se o částce 3 200 až 6 400 Kč ročně
  • Částka by byla jednotná pro všechny veřejné univerzity v ČR
  • Platili by všichni studenti bakalářského a magisterského cyklu, výjimky by byly
    posuzovány individuálně
  • Uhrazením poplatku by zřejmě byl podmíněn zápis do dalšího bloku studia
  • Kdo studuje na více školách, fakultách nebo samostatných oborech (nikoli tedy dvouoborově), platil by za každý z nich zvlášť


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.