Víme první: Univerzita dostane nový kampus, rozhodl Hrad

1. 4. 2016 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Filozofická fakulta se dlouhodobě potýká s akutním nedostatkem prostoru. Už teď je jisté, že prostory v Hybernské ulici, o kterých UK jedná s pražským magistrátem, nemohou ani zdaleka pokrýt potřeby osmi tisíc studentů. Návrh na rychlé řešení vzešel z míst, odkud by ho asi nikdo nečekal – z Pražského hradu.

Z Hradu dnes přišly dvě překvapivé zprávy.

Z Hradu dnes přišly dvě překvapivé zprávy.

„Než se vyřeší zdlouhavé jednání Prahy s UK ohledně prostorů v centru, dává pan prezident k dispozici k výuce zámek v Lánech, který od návštěvy čínského prezidenta není nikým využíván,“ uvedl exkluzivně pro UKáčko.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Přestože je barokní stavba svojí vzdáleností 36 kilometrů od hlavní budovy FF pro studenty trochu z ruky, Univerzita se rozhodla Zemanovu nabídku přijmout a na spolupráci přistoupila. „Považujeme tuto nabídku za prezidentův první nesmělý krůček ke smíru s akademickou obcí,“ říká mluvčí FF Virgilius Platón.

Autobusy do Lán pojedou každou půlhodinu

S ohledem na vytíženost studentů, kterým dojíždění do Lán značně zkomplikuje už tak náročný studijní a pracovní život, svolila čínská ambasáda k zapůjčení autobusů, které musela zakoupit ke svážení Číňanů do centra Prahy k vítání Si Ťin-Pchinga. Čínský prezident navštívil Prahu začátkem týdne.

„Autobusy zůstávají stát před ambasádou, bude nám radostí, když po vítání Vůdce najdou další využití,“ uvedla pro UKáčko.cz atašé čínského velvyslanectví Lim Cha. Dle předběžných odhadů budou autobusy směr Lány odjíždět každou půlhodinu.

Zpráva o novém kampusu v Lánech vyvolala vlnu nadšení mezi vyučujícími. „Konečně budeme moci volně dýchat,“ raduje se jeden z profesorů, kterého jsme zastihli, jak hledá skripta ve stole, o který se dělí s dalšími pěti kolegy.

Zdroj blízký rektorovi hodnotí jednání prezidenta opatrněji. „Ačkoliv jsme rádi, že nám prezident pomohl vyřešit otázku prostorů, kterou jsme neřešili už roky, obávám se, že se tímto krokem pouze snaží získat vliv na Univerzitě. Co přijde příště? Přesune celou Univerzitu na Vysočinu?!“

Na tuto otázku jsme se snažili získat odpověď přímo od prezidenta, ten to ale odmítl komentovat. Tomu, že jistá možnost přesunu existuje, nasvědčuje svědectví našeho redaktora, který již před několika dny zahlédl zřízence Fakulty tělesné výchovy, jak do tělocvičny zadními vraty nosí žluto modré čluny.

Prezident se na sociální síti omluvil profesorům

Informace o novém kampusu byla v pořadí již druhou překvapivou zprávou, která dnes přišla z Hradu. V brzkých ranních hodinách se na Twitteru objevil nový účet, prostřednictvím něhož se prezident chce omluvit profesorům, které nejmenoval. „Pan prezident současné situace lituje, a proto se rozhodl spustit kampaň #profesorry, kterou by se poškozeným profesorům rád omluvil,“ tweetnul mluvčí prezidenta.

Prezident letos na podzim odmítl jmenovat hned tři profesory. UK společně s VŠE a nejmenovanými profesory na něj následně podali žalobu, i přesto si za svým názorem prezident stál. Co tedy způsobilo tak náhlý obrat? „Pan prezident své názory nemění, pouze je uzpůsobuje aktuálním trendům a své náladě,“ napsal UKáčku.cz jeden z Ovčáčků pohybující se na Facebooku.

Profesory, k nimž omluva směřuje, se nám nepodařilo zastihnout. Jeden z nich však již omluvný tweet „lajknul“. Zda se celou záležitost podaří urovnat prostřednictví sociálních sítí, ukáže jen čas.

Lingvističtí experti z Filozofické fakulty oceňují prezidentův moderní pokus o omluvu. Hashtag profesorry však považují za nepříliš vhodný. „Za slovem „sorry“, dle korpusové analýzy, v devíti z deseti případů následuje slovo „vole“, což je dosti nešťastné spojení a těžko ho lze považovat za upřímnou omluvu,“ vysvětluje expert, který zároveň vyslovil názor, že se z prezidentovi strany může jednat o „aprílový žertík“.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.