Vladimír Špidla: Bez marketingu bychom volby nevyhráli

20. 4. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Bývalý premiér a donedávna i evropský komisař Vladimír Špidla diskutoval minulý týden se studenty UK v Jinonicích. V debatě nazvané „Evropské zkušenosti“ se však hovořilo nejen o EU – došlo i na obhajování Jiřího Paroubka nebo podporu spolupráce sociálních demokratů s komunisty.

V úvodní půlhodinové přednášce se exkomisař známý svými sympatiemi k evropskému integračnímu procesu rozhovořil především o ideovém ukotvení EU. Označil ji za „největší politickou inovaci v dějinách“. Přitom zdůraznil, že v Evropě dlouhodobě existuje mír politický, sociální, kulturní i ekonomický. Taková situace podle něj neexistuje na žádném jiném kontinentu.

Špidla dále pochválil práci Evropské komise z let 2004–09, jíž byl sám členem. Uvedl, že jejím hlavním úkolem bylo vypořádat se s tzv. východním rozšířením, v čemž uspěla. Zároveň ocenil jí nastolený koncept zelené ekonomiky a formulaci konceptu trvale udržitelného života. Konečně vyzdvihl i její schopnost koordinovat protikrizovou politiku EU.

Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla

Ilustrační foto: Kai Nedden

Na konci svého referátu řekl ve zjevné narážce na osobnosti v nejvýznamnějších exekutivních funkcích EU. „Čas od času toužíme po brilantních lídrech, ale není nic horšího než brilantní lídr v komplexním systému. Komplexita systému vždy převáží nad brilantností lídra. Barrosovi se podařilo být kvalitním iniciátorem bez toho, aby se stal brilantním lídrem.“

Vladimír Špidla se zároveň snažil dokázat, že není pouze „šedou myší“ a úředníkem beze smyslu pro humor, za něhož ho většina lidí považuje. Publikum dokonce dokázal i několikrát rozesmát. Například když vysvětloval smysl zprofanovaného návrhu své směrnice, pro nějž se vžil název „regulace slunečního svitu“. Uvedl, že cílem směrnice bylo pouze v rozumné míře chránit zdraví zaměstnanců. „Nejde o nic iracionálního. Když se Švéd rozhodne jít pracovat na Sicílii, jeho zaměstnavatel by mu měl jasně říci: ‚Hele, Johane, já ti jako zaměstnavatel říkám, že prostě budeš mít košili s dlouhým rukávem,‘“ uvedl Špidla

Další otázka studentů směřovala ke Špidlovu názoru na současnou politiku ČSSD a na důvody negativního obrazu této strany u značné části mladých lidí. Bývalý premiér se ani nesnažil o popsání pravých příčin, místo toho neurčitě uvedl, že je „veřejná diskuse ovládaná pravicí“. Dodal také, že nemá zásadní problém s dnešní podobou ČSSD ani s jejím předsedou. „Já jejich současný přístup vlastně chápu. Když se nevyužijí marketingové principy, prohrají se volby. A vy jako předseda máte povinnost ty volby vyhrát,“ myslí si Špidla. Jiřímu Paroubkovi vyčetl jen jednu konkrétní věc, a to jeho údajnou snahu zlikvidovat zelené, které expremiér považuje za přirozené politické spojence sociální demokracie.

Nakonec se hovořilo i o možnosti povolební levicové koalice či menšinové vlády ČSSD s podporou komunistů. Špidla, který se dříve prezentoval jako zastánce tzv. Bohumínského usnesení vylučujícího spolupráci s komunisty, však tentokrát možnou spolupráci s komunisty nevyloučil „Snahou je vyhnout se spolupráci s KSČM, jak to jen jde. Ale představa, že vládnout bude pravicová koalice, která má diametrálně odlišné představy, je nepřijatelná,“ řekl Špidla.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.