Volby podle čtenářů: TOP 09 má ve Sněmovně většinu, levice téměř propadla

26. 5. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Kdyby o složení Poslanecké sněmovny hlasovali jen čtenáři portálu UKáčko.cz, převážně studenti Univerzity Karlovy, zasedli by v ní pouze zástupci TOP 09, ODS, Strany zelených a ČSSD. Komunisté, lidovci či Věci veřejné zcela propadly.

Pravicové a středové strany u studentů s přehledem zvítězily. Schwarzenbergova TOP 09 oslovila téměř 40 % čtenářů, Strana zelených polovinu. Oproti republikovému průměru výrazně ztrácí ODS, kterou chce volit 15 % respondentů.

Naopak dvě levicové strany, sociální demokraté a komunisté, se velké přízni netěší – dohromady získaly necelých 9 % hlasů. Dlouho se dokonce zdálo, že se ČSSD – které většina průzkumů předpovídá volební vítězství – podle ankety do Sněmovny vůbec nedostane. Až v poslední den hlasování se přehoupla přes nutnou pětiprocentní hranici.

Pravice by zcela ovládla parlament

Při teoretickém přepočtu hlasů na mandáty je situace ještě zajímavější. Z celkových 200 poslanců by jich TOP 09 získala 101 a měla by tak sama prostou většinu hlasů. Strana zelených by získala 50 poslanců, ODS 35 a ČSSD 14. Ostatní strany by se podle výsledků ankety do Sněmovny vůbec nedostaly.

Překvapující jsou i další výsledky – pouze jedenáct hlasujících z téměř 400 k volbám nepůjde. Dalších 5 % voličů je stále nerozhodnutých a stejný podíl lidí chce volit jiné strany, než které byly v anketě nabídnuty. Hlasování probíhalo na stránkách portálu od 1. do 25. května.

Je však nutné mít na paměti, že jde pouze o anketu mezi čtenáři, nikoli o průzkum. Přepočet hlasů na mandáty je čistě matematický, nemůže totiž zohlednit složité přepočítávání hlasů používané v českém volebním systému (probíhající tzv. d´Hondtovou metodou, jejímž výsledkem je zpravidla posílení velkých stran a podreprezentace stran menších), ani rozdíly v hlasování podle jednotlivých volebních krajů. Ve skutečnosti by tak vítězná TOP 09 i Strana zelených ještě posílily, zatímco ČSSD by měla poslanců méně.

Mladí tíhnou spíše k pravici

Výsledky však odpovídají dlouhodobému trendu v Česku – mladí a vzdělaní lidé volí mnohem častěji strany pravicové a liberální. Například v aktuální anketě časopisu Sociál na Fakultě sociálních věd také vítězí TOP 09 (33 %), následovaná ODS (21 %) a Stranou zelených (17 %).

Před čtyřmi lety dokonce časopis uspořádal mezi studenty fakulty reprezentativní výzkum stranických preferencí. I tehdy zvítězila pravice a zelení – ODS měla 39 %, zelení 24 %, vládní ČSSD byla až třetí s 15 % a stranu SNK Evropští demokraté chtělo volit 11 % studentů fakulty.

Také v nedávných Studentských volbách pořádaných organizací Člověk v tísni na středních školách, zvítězila TOP 09 (27 %), za ní skončila ODS (18 %) a Věci veřejné (12 %).Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.