VŠE zažila vášnivou debatu o reformě vysokých škol

21. 5. 2008 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Už více než týden zná veřejnost program reforem vysokého školství obsažený v tzv. Bílé knize terciárního vzdělávání. Vlna nevole, kterou Bílá kniha vyvolala zejména v akademické obci, vedla autory reformy k slibu uspořádat cyklus diskuzí o jejím obsahu. Do prázdnin chtějí o koncepci změn debatovat především se studenty. První setkání se uskutečnilo v úterý 20. května na Vysoké škole ekonomické.

Na setkání přišlo více než šedesát studentů. Vedle reformního týmu v čele s Petrem Matějů s nimi debatoval i ministr školství Ondřej Liška. Po stručné prezentaci Bílé knihy následovala oboustranně zapálená diskuse, která daleko přesáhla původně zamýšlený hodinový limit. Na všechna témata se přesto nedostalo.

Pro celé setkání byla charakteristická vášnivá, až napjatá atmosféra, ze strany studentů. Na přetřes přišla zejména nezávislosti akademické samosprávy a její ohrožení ze strany zpolitizovatelných správních rad. „Jsou vůbec správní rady k něčemu?“ ptal se student z brněnské Masarykovy univerzity. Ministr Liška však reformu bránil s tím, že jí jde naopak o zvýšení akademické nezávislosti. „Já se snažím přijít na to, jak jako ministr svůj vliv na vysoké školy co nejvíc zmenšit,“ řekl ministr.

Vůbec poprvé se zde také otevřela problematika humanitních oborů. Studenti se bojí, žeje Bílá kniha opomíjí a počítá jen počítá jen s lukrativními, prakticky aplikovatelnými obory. To však tým autorů Bílé knihy striktně odmítl. „Pokud by problém těchto oborů nebyl v reformě řešen, nemohl bych ji podpořit,“ deklaroval mimo jiné Ondřej Liška.

Dále se diskutovalo například o tom, zda je finanční spoluúčast studentů na studiu podmínkou otevřenosti vysokého školství či jak rozlišit nekvalitní výzkum od kvalitního nebo jakým způsobem se promění financování škol.

Podrobné odpovědi na tyto a další otázky nabídne rozhovor s vedoucím autorského týmu Bílé knihy Petrem Matějů, který právě připravujeme.

foto: Tomáš VilímNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.