Všechno nejlepší Karle IV! Univerzita slaví 700. výročí narození svého zakladatele

25. 4. 2016 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Univerzita oslaví 700. výročí narození svého zakladatele ve velkém stylu. Nejvíc akcí je plánováno na květen, slavit se však bude i v dalších měsících. Kromě vědeckých přednášek a výstav, uspořádá Univerzita také open air festival či dětský den. Oslavy vyvrcholí v září rekonstrukcí korunovace Karla IV. Ukáčko.cz vám přináší kompletní přehled akcí.

Všechno nejlepší, Karle IV. – open air na Karláku
1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy probudí Karlovo náměstí záplavou workshopů a šermířů. Odpoledne bude patřit řemeslným trhům, večer hudebnímu festivalu. Zváni jsou dospělí, mladí, děti i pejsci.
Kdy a kde? Sobota 7. května od 16:00 na Karlově náměstí.

Plakát k události Autor: Pavel Koutský

A múdrost vaše posílena bude v moci Božie aneb Karel IV. jako autor literárních děl
Studenti Katolické teologické fakulty představí veřejnosti literární pořad s ukázkami z díla Karla IV.
Kdy a kde? V pátek 13. května od 18:00 v Kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově.

Výstava — Druhý život Karla IV.
Univerzita ve spolupráci s Národní galerií sleduje, jak byla vnímána postava Karla IV. v průběhu staletí, bude možné si prohlédnout ty nejzajímavější exponáty spojené s tématikou Karla IV.. Univerzita vystaví i jeho pravé roucho
Kdy a kde? 14. – 31. května, Křížová chodba Karolina.

Přednáška – Tajemství Karla IV.
Přednáška Doc. MUDr. Jiřího Ramby, DrSc. vysvětluje záhadu neznámé choroby Karla IV., kterou onemocněl na podzim roku 1350 a kterou objasnilo až antropologicko-lékařské vyšetření.
Kdy a kde? Středa 18. května od 17:00, posluchárna Purkyňova ústavu, Albertov 4, Praha 2.

Plakát k události Autor: Pavel Koutský

Výstava – Medicína od dob Karla Iv. po současnost
Návštěvníci výstavy o vývoji medicíny si budou moci prohlédnout ukázky z dobových učebnic a lékařských nástrojů, dozví se více o vzniku lékařských oborů a podívají se na fotografie mapující historii 1. LF.
Kdy a kde? 3. – 31. května, Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2.

Dětský den
Program je zaměřený na účastníky ve věku od 5 do 15 let. Na děti čeká loutkové divadlo, vystoupení šermířů i tanečníků, ukázky dobových zbraní i řemesel. V doprovodu rodičů budou také moci vyrazit na komentované prohlídky Nového města.
Kdy a kde? Sobota 21. května 10:00 – 18:00, Karolinum, Ovocný trh 3.

Koncert ve Velké Aule
Vysokoškolský umělecký soubor UK představí komponovaný pořad s hudbou od středověku až po současnost, zazní úryvky ze středověkých kronik, výběr z veršů, které vznikly u lucemburského dvora a dopisů, které psal Karlovi IV. jeho přítel Francesco Petrarca.
Kdy a kde? Úterý 24. května od 19:00, Velká Aula Karolina.

Mezinárodní sympozium Čeština – jazyk evropský a světový
Akci pořádá Ústav bohemistických studií FF UK v rámci šedesátého běhu Letní školy slovanských studií, na program oslav byla zařazena pro svou tematickou orientaci.
Kdy a kde? 16. – 20. srpna, Filozofická fakulta UK.

Korunovační slavnosti
Vědecký projekt, jehož součástí bude rekonstrukce korunovace Karla IV., proběhne ve spolupráci s Českou televizí, která zařadí celý ceremoniál do svého vysílání, a Arcibiskupstvím pražským v čele s Dominikem Dukou
Kdy a kde? 3. – 4. září, Praha.

Lucie BečvářováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.