Vybydlený dům po squatterech má připadnout FHS a Matfyzu

10. 2. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

UK projevila zájem o zcela zchátralou vilu Milada poblíž koleje 17. listopadu. Až do loňského léta v domě 12 let pobývali squatteři, rekonstrukce proto by proto stála miliony korun, vyloučena však není ani její demolice a stavba nového domu. Využívat by jej pak měly hlavně FHS a MFF.

Vila Milada

Vila Milada při pohledu z koleje v době zásahu proti squatterům. Dnes už velká část střechy chybí.

Foto: Tereza Barteková (UK media)

„V 70. a 80. letech se počítalo, že tam bude stát kampus. Jak víte, stojí tam koleje a menza, a já myslím, že to je místo, které se Univerzitě Karlově dobře hodí,“ řekla ministryně školství Miroslava Kopicová v České televizi, která o převodu budovy z ministerstva na UK informovala.

Dům by měl připadnout dvěma fakultám – matematicko-fyzikální, která má na blízké koleji ubytovánu většinu svých studentů a nedaleko i své výukové prostory, a Fakultě humanitních studií, která by se měla za několik let přestěhovat do tamní zrekonstruované budovy bývalé menzy. (Více v článku: Ze zchátralé menzy bude moderní škola. Za 250 milionů korun)

UK sice o vilu a přilehlé pozemky stojí, zatím však přesně neví, jak by je využila. „Fakulty mají nedostatek výukových prostor, souvisí to i s počítačovými učebnami, knihovnami a podobně. Měly by to být prostory, které přímo souvisí s výukou,“ říká mluvčí univerzity Václav Hájek.

Děkan Matematicko-fyzikální fakulty Zdeněk Němeček by spíše než pro výuku využil budovu jako ubytovnu pro zahraniční doktorandy. „Po rekonstrukci by byla takováto vila ideálním objektem,“ myslí si Němeček.

Vyloučena dokonce není možnost, že univerzita vilu zbourá a postaví na jejím místě zcela novou budovu. Konečné rozhodnutí však chce UK udělat až po převzetí vily a zhodnocení jejího stavu, tedy přibližně za půl roku.

Vila Milada trápí studenty z kolejí už roky

Kolej 17. listopadu a vila Milada

Kolej 17. listopadu (vysoký dům) se nachází přímo vedle vily Milada (vpravo dole). Nízký objekt zcela vlevo je bývalá menza, do níž se má v budoucnu přestěhovat FHS.

Foto: ŠJů, Wikipedia

Prvorepubliková vila Milada se nachází v těsné blízkosti kolejí 17. listopadu v Libni, v místě zvaném Pelc-Tyrolka. Opuštěna byla v roce 1988, následně byla vymazána i z katastru nemovitostí a plánovalo se její zbourání. V roce 1997 ji obsadili squatteři, kteří tu vydrželi až do loňského června.

Proti squatterům, kteří ve vile často pořádali hlasité koncerty až do ranních hodin a znečišťovali okolí odpadky a výkaly, opakovaně protestovali studenti přilehlých kolejí UK. Podali několik petic i trestní oznámení a několikrát týdně volali policii. Problémy se squattery měla i Správa Kolejí a menz UK, to když se obyvatelé Milady nelegálně připojili na rozvody vody a elektřiny na kolejích.

Situace se výrazně zhoršila v posledních dvou letech, kdy se okolo kolejí začali kromě squatterů ve větší míře potulovat i jejich agresivní psi. Ústav pro informace ve vzdělávání (organizace patřící pod ministerstvo školství), kterému dům patří, zasáhl až loni 30. června, kdy jej nechal vyklidit bezpečnostní agenturou. Od té doby vilu hlídala městská policie a spekulovalo se o jejím dalším osudu. Ministerstvo školství se rozhodovalo mezi UK a Klubem českých turistů, nakonec zchátralou vilu přiřklo univerzitě.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.