Výročí pádu totality, prezident a uprchlíci. 17. listopadu se bude slavit i demonstrovat
Hlavními tématy akcí plánovaných na 17.listopadu budou letos současná uprchlická krize a prezident Zeman. Proběhne však také mnoho kulturních a studentských událostí. Na Právnické fakultě se bude udílet nejvyšší studentské vyznamenání – cena Jana Opletala.
Druhý ročník Díky, že můžem letos opět rozehraje Národní třídu. „Nechceme nadávat u piva, provolávat patetická hesla, nebo deklamovat prázdné fráze…Chceme ukázat, jak se dá naložit s nabytou svobodou – v umění, občanské společnosti, veřejném prostoru,“ říká o akci koordinátor, student Fakulty sociálních věd Martin Pikous.
Akce má za cíl poděkovat těm, kteří se zasloužili o pád totality. Na dvou pódiích zahraje přes deset kapel a představí se i neziskové organizace jako Člověk v tísni, Amnesty International ČR nebo Zachraň jídlo. U piazzety Národního divadla vyroste obývák Václav Havla, kam si návštěvníci budou moci jít posedět a poslechnout si Jáchyma Topola. Celý program najdete zde.
V bistru Bazaar na Filozofické fakultě se bude od dvou hodin promítat série dokumentů mapujících události od roku 1989 až do 2014. Na programu bude dokument Maturita v listopadu proslulého režiséra Jiřího Krejčíka i několik studentských snímků.
Koncert v Karolinu a udílení ceny Jana Opletala
Slavnostní předání ceny Jana Opletala proběhne na Právnické fakultě v místnosti 100 (Collegium Maximum) od 17 hodin. Letos byl nominován mimo jiné i student Univerzity Karlovy David Hurný.
Cena Jana Opletala je nejvyšší studentské ocenění v České republice, které se uděluje osobnosti nebo skupině za výjimečný přínos v rozvoji akademické obce, hájení akademických práv a svobod, posílení studentských práv a svobod, významné přispění v boji proti bezpráví, za rovné zacházení a příležitosti nebo proti jakékoliv diskriminaci. Cena se naposledy předávala v roce 2012. Zdroj:SK RVŠ
Na ceremoniál kromě rektora UK dorazí například ministryně školství Kateřina Valachová a ministři Babiš, Pelikán, Dienstbier a Stropnický.
Kolem osmé hodiny začne ve Velké aule Karolina koncert, předcházet mu bude proslov rektora Zimy. Univerzita v tento den také zdarma zpřístupní svou stálou expozici ve sklepení Karolina, která mapuje dějiny nejstarší české univerzity.
Festival Svobody
Den před výročím pádu totality bude na konci Sněmovní ulice v rámci Festivalu svobody odhalen pomník Milady Horákové. Alegorický průvod Sametové posvícení, který každý rok reflektuje současná společenská témata i události, začne svůj pochod ve dvě hodiny na Jungmannově náměstí a přes Smetanovo nábřeží se vydá na Národní třídu.
Knihovna Václava Havla uvede v premiéře dokument o vzniku inscenace Plné ruce revoluce. Divadelní hru o významných událostech roku 1989 napsali před rokem Janek Lesák a Natálie Preslová. Autoři sami nezažili sametovou revoluci, jejich hra tak kombinuje autentické rekonstrukce a vlastní představy. Na premiéru dorazí Lesák i Preslová společně se studenty Multimediální techniky Slezské univerzity, kteří o hře natočili dokument. Zúčastní se i bývalý disident a signatář Charty 77 Alexandr Vondra.
Festival svobody završí v 19:30 Koncert proti totalitě pořádaný studenty, absolventy a profesory Hudební a taneční Akademie muzických umění. Budou se hrát díla skladatelů, kteří byli za dob totality vystaveni různým formám bezpráví. Zazní skladby Bohuslava Martinů, Dmitrije Šostakoviče, Isanga Yuna nebo Zdeňka Šestáka.
Program Festivalu svobody: http://www.festivalsvobody.cz/
Zeman a demonstrace pro i proti migraci
Prezident Miloš Zeman si připomene výročí událostí 17. listopadu z let 1939 a 1989 v odpoledních hodinách na pražském Albertově. Ve stejnou dobu by zde měla probíhat demonstrace Bloku proti islámu „na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám“.
Před rokem se Zeman setkal s odporem stovek lidí, kteří svoji nespokojenost vyjádřili nejprve zdvižením červených karet na Národní třídě a následným vypískáním prezidenta během jeho projevu na Albertově. Účastníci akce tak dali najevo nesouhlas se Zemanovým vystupováním v zahraničí a jeho vulgárními výroky a vyzývali jej k abdikaci.
Letos chystá spolek Podhradí, který stojí za loňskou demonstrací s červenými kartami, další akci – na Národní třídě bude umístěn box, kam budou lidé házet „volební“ lístky s návrhy na příštího prezidenta.
Kromě protiuprchlických demonstrací se v hlavním městě chystá i průvod na podporu uprchlíků s názvem Tahle země patří všem – Refugees welcome. Na náměstí Míru vystoupí například Táňa Fischerová či Martin C. Putna. Odtud průvod zamíří přes Albertov na Václavské náměstí, kde se k nim po skončení akce na Národní třídě připojí i organizátoři ze spolku Podhradí.
Spolek Podhradí na 17. listopadu svolal také akci Setkání dobré vůle k vyjádření soustrasti obětem útoku v Paříži. „Zapalme svíčku za Paříž. Ukažme, že se nenecháme zastrašit a poštvat proti sobě.“ stojí v popisu. Akce proběhne v 15:45 na Václavském náměstí pod koněm.
Michal Voráček, Michelle Hansen, Simona Schröderová
Napište komentář