Před 600 lety je UK vyhnala. Teď to slaví během

4. 6. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Běžet z Prahy do Lipska? Žádný problém. Asi tak by vám odpovědělo čtyřicet studentů a zaměstnanců naší Univerzity Karlovy a její lipské „sestry“. Právě běh si totiž nadělila německá univerzita k 600. narozeninám.

Šestisté výročí lipského sourozence

Přestože měl slavnostní výstřel zaznít někdy kolem půl jedné odpoledne, příjemný neklid panoval na Hradčanském náměstí už hodinu předem. Za přítomnost masy lidu sice mohlo především legendární střídání stráží, popošli jste-li však trochu výš, čekala vás nafukovací brána s nápisem Universität Leipzig a švitořící studenti. Bylo slyšet hlavně ty německé. Rozcvičovali se, vtipkovali, dokonce dávali rozhovory německým televizním štábům. K tomu sice všem víc než mocně cuchal vlasy silný vítr, ale sluníčko svítilo, a tak měli všichni dobrou náladu. A proč že tolik slávy?

Studenti obou univerzit připraveni ke startu.

Studenti obou univerzit připraveni ke startu

Foto: Marianna Zapotilová (UK media)

Na protest proti změnám vyvolanými vydáním Dekretu kutnohorského odešlo z Univerzity Karlovy v roce 1409 část studentů a profesorů. V Lipsku byly ještě ten rok položeny základy nové univerzity, jejíž šestisté výročí si letos připomínáme. Obě školy pojil vždy podobný osud a také vzájemná spolupráce. Běh Praha – Lipsko je tedy ideální oslavou narozenin jedné z nich.
Těsně před zahájením slavnostního běhu promluvil krátce rektor Univerzity Lipsko Franz Häuser. Popřál běžcům hodně štěstí a tak trochu zavtipkoval, když ze startovací pistole vystřelil v okamžiku, kdy ještě nikdo nebyl připravený. Zmátl tak nejen běžce, ale i kameramany a fotografy a sám se pak nad vzniklou situací bavil.

Po solné stezce

„Jsem rád, že tímto symbolickým způsobem vyjadřujete přátelství obou univerzit,“ řekl rektor Václav Hampl běžcům. K němu se přidal i děkan FTVS Václav Bunc a děkan lipské Fakulty sportovních studií Jűrgen Krug. Pak už ale nic nebránilo tentokrát opravdovému odstartování akce Běh Praha-Lipsko. Trasa zčásti povede původní starobylou „solnou stezkou“, která se v minulosti táhla celou Evropou.

Je potřeba pořádně se rozcvičit

Je potřeba pořádně se rozcvičit

Foto: Marianna Zapotilová(UK media)

Běhu se účastní čtyřicet studentů a akademických pracovníků, z toho je deset odvážlivců z pražské Fakulty tělesné výchovy a sportu. Běžci jsou rozděleni do tří skupin a každá zdolá denně jeden úsek. Ale pozor, jedná se skutečně „pouze“ o přátelský běh, nikoli soutěž. Zajímavostí pak je, že skupinky si budou předávat štafetový kolík, v jehož útrobách se skrývají texty historických listin. Před zraky fotografů na úterní tiskové konferenci je tam vložil rektor Hampl spolu se svým německým kolegou, rektorem Häuserem.

Trasa je rozdělena do několika různě dlouhých etap a povede z Prahy přes Kladno, Most, Freiberg, Bad a Lausick až do Lipska. Jednotlivé etapy mohou mít i přes sedmdesát km, každá běžecká skupinka má ovšem za úkol uběhnout denně 20 km.

Lipský rektor zahajuje běh z Prahy do Lipska. Nebo si z běžců chce jen "vystřelit"?

Rektor Häuser zahajuje běh z Prahy do Lipska. Nebo si z běžců chce jen vystřelit?

Foto: Marianna Zapotilová (UK media)

Konečně odstartováno

Závodníky čeká každý den dvacetikilometrový úsek

Foto: Marianna Zapotilová (UK media)


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.