Vysokoškolská squashová liga: na kurtech už druhý rok

22. 4. 2009 Autor: Rubrika: Studentský život 3 komentáře/ů

V pátek večer vyráží většina vysokoškoláků do hospody nebo odpočívá po pracovním týdnu. Sešlost v Haštalské ulici ale měla ryze sportovní cíle. Ve squashovém centru Haštal měla tréninkový večer VŠ LIGA, amatérská squashová liga pro vysokoškoláky.

Honza Ryšavý, hráč VŠ ligy

Nejen zápasy, ale také trénink nabízí svým studentům univerzit VŠliga

Foto: VŠ liga

Na tréninku se sešlo dvanáct hráčů, kteří pod dohledem tří trenérů pilovali svou techniku. „Všichni, kdo u nás trénují, hrají nebo hráli VŠ LIGU,“ říká správce pražské větve ligy Šárka Stejskalová z VŠE.

„Jsou to studenti, ale mají na trénování certifikát. Většinou dřív hráli závodně.“ Tréninkové večery jsou jen jednou z mnoha aktivit, které VŠ LIGA pro své členy organizuje.

„Členů, kteří vyplnili registrační formulář vyvěšený na internetu, máme asi 1200, z toho zhruba 400 lidí hraje pravidelnou ligu. Za ligu se platí semestrální poplatek, ale kromě ní pořádáme každý měsíc i turnaje a tréninky, které jsou otevřené všem studentům se zájmem o squash, nejen hráčům ligy.“

Původní liga studentů VŠE se za necelé dva roky své existence rozšířila na všechny pražské univerzity, ale i do Brna a Plzně. Nejlepší hráči ze všech tří měst se utkávají vždy na TOP turnaji, který se koná na konci každého semestru v jednom z nich.

„Diváky láká hlavně exhibice a na pohled atraktivní squash. Ale většinou se nezapře ani tradiční rivalita Praha-Brno a turnaj tak mívá skvělou atmosféru,“ dodává Šárka, která ligu sama hraje, ačkoliv tentokrát byla na tréninku jen jako organizátor.

V lize působí již od jejích počátků v září 2007, kdy s nápadem založit amatérskou squashovou ligu přišel jiný student VŠE, Tomáš Reinbergr. „VŠ LIGA je vyjímečná, protože je jenom pro studenty. Má to výhodu, že nám squash centra dávají různé slevy, a to nejen na turnaje a ligové zápasy, ale i na normální trénink. Je pro ně výhodné, že jim jako studenti dokážeme vytížit i hodiny, o které není takový zájem,“ vysvětluje.

Divoká karta přeje odvážným

Pražská liga má 300 hráčů a téměř dvě desítky úrovní, přičemž noví hráči začínají v té úplně nejnižší a mohou postupovat výš. Na jedné úrovni hraje vždycky pět hráčů, kteří během měsíce odehrají vzájemné zápasy a na jeho konci pak dva nejlepší postoupí o úroveň výš a dva nejslabší naopak klesnou.

VŠliga - vyhlášení výsledků v klubu Radost FX, červen 2008

I nováček v lize může rychle vyzvat šampióna. Stačí si koupit divokou kartu.

Foto: VŠliga

„Časté střídání protihráčů většinou všichni chválí. Potkají se s novými lidmi, ale prospívá to i jejich hře. Každý hraje jinak a člověk se to naučí lépe, když si zkusí zápas s více lidmi, než když hraje pořád dokola s někým, na koho je zvyklý.“

Hráči, kteří se nechtějí prokousávat celým mnohaúrovňovým systémem, si mohou za 300 korun koupit takzvanou divokou kartu. Ta jim umožní dostat se rovnou na úroveň, kam zhruba patří, a už je jenom na nich, jestli se jim podaří se v ní udržet nebo dokonce postoupit.

V lize jsou jak úplní začátečníci, tak hráči, kteří squash hráli závodně. „Máme tu lidi, kteří dřív hráli závodně, ale pak přestali a squash jim chyběl. Liga je kompromis mezi závodním hraním a úplnou rekreací, tady mají hráči možnost sledovat, jestli se jejich hra nějak vyvíjí, ale nezabere to tolik času.“

Nejbližší turnaj? Už v sobotu

Dubnový turnaj proběhne 25. dubna opět v Haštalu, kde je prostředí příjemné i pro diváky, kteří mohou kurty snadno sledovat z tribuny. Termíny dalších turnajů zveřejní VŠ LIGA na svém webu. TOP turnaj se odehraje v půlce června pravděpodobně v Plzni.

VŠ LIGA se ale neomezuje jenom na squash. Pro zpestření uspořádala i turnaj v badmintonu, v červnu hráči prověří své schopnosti při beach-volleyballu. Badminton by se měl od září dočkat i vlastní ligy.



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.