Výstava Listopady mapuje vývoj studentského svátku od roku 1939 až po současnost

16. 11. 2014 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

V pondělí 17. listopadu se v Karolinu za účasti pěti středoevropských prezidentů otevře výstava Listopady, kterou pořádá Karlova univerzita. Návštěvníci budou mít možnost slyšet projevy válečných prezidentů, zhlédnout dobové nahrávky i projít tunelem symbolizujícím 17. listopad 1989.

Dominantou výstavy jsou dobové rozhlasové a televizní nahrávky. Na výstavě bude možné vyslechnout části rozhlasových her, které vytvořili studenti za druhé světové války v Anglii nebo video záběry z roku 1989. Představena bude také nahrávka pořadu Svobodné Evropy, v níž poprvé zazněla informace o mrtvém studentovi Lékařské fakulty Martinu Šmídovi, který měl být údajně zabit policisty na Národní třídě při protestech 17. listopadu 1989.

17. listopad za druhé světové války

Úvodní pásmo expozice se nese v duchu krutých let nacistické okupace, během níž došlo k uzavření vysokých škol a popravám studentů, čemuž předcházely protiněmecké manifestace a pohřeb Jana Opletala. Jako reakce na krvavé represálie nabídne výstava mrtvolně melancholický projev protektorátního prezidenta Emila Háchy a burcující řeč Edwarda Beneše v britském rozhlase.

Jak se ustanovil 17. listopad jako mezinárodní den studenstva ukáže druhé pásmo. Zapojení studentů do ozbrojeného zápasu proti okupaci a jejich úspěch při prosazení data svátku budeme moci poznat mimo jiné prostřednictvím osobních složek studentů, které vypráví jejich životní příběhy.

„Chceme ukázat nejen dramatické válečné události, ale také to, jak se pracovalo se 17. listopadem jako prostředkem diplomacie a propagandy. Českoslovenští studenti v tom měli obrovský úspěch a 17. listopad se za války připomínal na všech obydlených kontinentech“, vysvětluje jeden z autorů expozice Petr Cajthaml, vedoucí Archivu Univerzity Karlovy

Studentský svátek jako nástroj propagandy komunismu

Přes spousty podnětů týkajících se utrpení nejen studentů za druhé světové války se výstava přece jen více zaměřuje na dění po roce 1948 a na cestu k 17. listopadu 1989. Po komunistickém převratu došlo k rozštěpení Mezinárodního svazu studentů a jak jeho východní tak i západní organizace byly zneužívány tajnými službami.

„Následovalo čtyřicet let, během nějž byl svátek Mezinárodního dne studentstva zprofanován jako režimní slavnost. Až při 50. výročí v listopadu 1989 se jej chopili nezávisle přemýšlející studenti a svátek díky nim dostal nový význam,“ říká druhý z autorů výstavy historik Jakub Jareš.

V rámci tohoto bloku výstava nabízí dvě televizní projekce. Pomocí nich máme možnost poznat studentské svátky nejen po roce 1968, ale i režimní dokument Zvláštní akce studenti, kde bývalý vězeň v koncentračním táboře odsuzuje protesty. Korunu normalizační šedi pak měla nasadit prorežimní výstava svátku pořádaná v Karolinu v roce 1974.

Listopad 89′ symbolizuje tunel, jehož vnější strana zobrazuje normalizační propagandu, vnitřní pak pomocí videí prezentuje protesty vedoucí k pádu režimu. Tunel ústí na ploše poseté transparenty z této hektické doby a osobními složkami zaměřenými především na tehdejší představitele univerzity.

Popřevratové protesty

Poslední a poměrně skromný blok výstavy mapuje dění po roce 89′. V tomto období se dostala do popředí problematika spolupráce s Stb. Autoři do tohoto bloku zařadili demonstrace proti opoziční smlouvě, která nastolila menšinovou vládu ČSSD s podporou opoziční ODS, z let 1998-2001. Studentské protesty z posledních let proti zavádění školného a za obranu akademických svobod si mohou návštěvníci pustit pouze na tabletu.

V rohu Křížové chodby s výhledem do ulice nabízejí pořadatelé prostor, kam mohou návštěvníci vyvěsit svůj vlastní transparent s tematikou 17. listopadu. Jak se bude postupovat v případě vulgárních či urážlivých hesel Jareš zatím neřeší.

Výstava Listopady se koná v prostoru Křížové chodby Karolina (Ovocný trh 3) začíná 17. listopadu v 16:00 a bude otevřena až do 28. února 2015. Vstup je zdarma. Výstava je v české a anglické jazykové verzi.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.