Výstava: Venkovy a venkované

8. 9. 2009 Autor: Rubrika: Kalendář žádné komentáře

Výstava: Venkovy a venkované

KDY: slavnostní zahájení 15. září 2009 v 15 hod., dále od 16. 9. do 30. 10. 2009 v pracovních dnech od 9 do 17 hod. Vstup volný.

KDE: předsálí Geografické knihovny, budova PřF UK, Albertov 6, Praha 2

POŘÁDÁ: geografická sekce, katedra sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK

POPIS:
Výstava sleduje společenské a ekonomické změny na českém venkově a ve venkovské krajině. Cílem výstavy je upozornit jednak na rozdílné vymezení venkova v Česku a dále na změnu funkce venkova, dotýkající se (nejen) tamních obyvatel. Na jednotlivých panelech výstavy je zdůrazněn probouzející se fenomén venkovanství.

Výstava ukazuje změny v organizaci veřejné správy a hodnotí postavení starostů venkovských obcí. Další části sledují změny v organizaci zemědělské výroby a využití jednotlivých pozemků, hodnotí školství na venkově nebo se věnují religiozitě a pohřbívání na venkově. Na výstavě jsou dále zařazena témata kvality lidského a sociálním kapitálu na venkově, rozdílů ve vnímání identity venkova, spolkového života nebo také problematika vojenských újezdů.

Výstava upozorňuje na rozdílné předpoklady rozvoje venkovských obcí v Česku a vymezuje typy venkovských regionů – různých „venkovů“. Venkov není homogenní prostor se stejnými problémy, starostmi a radostmi na Tachovsku, na Vysočině nebo třeba v Polabí.
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.