Vzpomínky řeckých pamětníků občanské války ožívají v interview studentů

29. 5. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Na Fakultě sociálních věd začal ojedinělý projekt. Studenti Institutu mezinárodních studií budou metodou tzv. orální historie zaznamenávat rozhovory s pamětníky řecké občanské války, kteří přišli do Československa na konci 40. let.

Pod předmětem JMB323 s tajemným názvem Visiting Professor for Area Studies se skrývá ojedinělý projekt, který studenty nenechá jen sedět v lavicích. Po seznámení s novodobou řeckou historií, metodami orální historie a také s příslušnou technikou potřebnou pro digitální záznam se účastníci semináře již za pár týdnů rozjedou po České republice, aby pořídili rozhovory a nahráli vzpomínky pamětníků řecké občanské války.

Z nahrávek s pamětníky, kteří do Československa přišli na konci 40. let, a s jejich potomky, bude následně vytvořen audio archiv digitalizovaných svědectví, který bude uložen v knihovně Fakulty sociálních věd.

Studenti Institutu mezinárodních studií FSV, kteří se účastní projektu zachycující rozhovory s pamětníky řecké občanské války.

Foto: archiv studentů IMS

Jedinečnost kurzu spočívá především v již zmíněném terénním výzkumu, ale také v pestrém a interdisciplinárním složení přednášejících – každou přednášku vede odborník z jiného oboru. Cílem je vybavit studenty znalostmi z historie a seznámit je se zásadami vedení rozhovoru natolik, aby si při interview s pamětníky a jejich potomky dokázali počínat naprosto samostatně.

Rozhovory se zaměří nejen na historické aspekty příchodu zpovídaných Řeků do Česka a osobní zkušenosti s životem v komunistickém Československu, ale i na jejich příběh v kontextu s tehdejší sociálně-politickou situací a na proces utváření kolektivní paměti následující druhé a třetí generace.

Vyhodnocení celého projektu proběhne formou workshopu na podzim roku 2010 za účasti zahraničních hostů z partnerských institucí. Zároveň budou výsledky výzkumu včetně nejlepších úryvků ze získaných rozhovorů prezentovány v odborné publikaci. Kurz má také svou webovou stránku, na které zájemci najdou pravidelně aktualizovaný blog, profily studentů i vyučujících.

Projekt Sixty Years After. Memory of Greek Civil War Refugees in Czechoslovakia, 1949-2009, jehož vedoucí je Kateřina Králová, byl připraven ve spolupráci se dlouholetými zahraničními partnery IMS, soluňskou University of Macedonia a Civil Wars Study Group. Řeckou stranu zastupuje především profesor Nikos Marantzidis, jehož studenti FSV mohou znát nejen z opakovaných přednáškových cyklů k soudobým dějinám Řecka. Záštitu nad současným projektem převzala nadace EVZ v rámci svého programu Geschichtswerkstatt Europa, na domácí půdě potom ředitel Institutu mezinárodních studií Jiří Vykoukal.

Více informací o projektu na webu geschichtswerkstatt-europa.org/project-details/items/sixty.html

Martina MacákováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.