YouTuber MrTomcatCZ: Trh je přesycený, kdo nemá videa kvalitní nebo inteligentní, nikdo se na něj nedívá

23. 11. 2016 Autor: Rubrika: Rozhovor žádné komentáře

Jeho herní kanál odebírá 65 tisíc lidí a jeho nejsledovanější video má přes čtvrt milionu zhlédnutí, přesto se chová jako milý kluk od vedle. Youtuber Tomáš Šedivý (MrTomcatCZ) nám vyprávěl nám nejen o počátcích tvorby, urbexu a přátelství s MenTem.

Tvůj kanál je z větší části zaměřený na PC hry. Jaká je tvoje nejoblíbenější a proč?

U lidí jako jsme my, kteří ty hry točí a kteří se zajímají víc než běžní hráči, je těžké vybrat nějaký top, protože jsem si toho zahrál už hodně. Ale moje srdcovka asi vždycky bude Mafie jednička. Na tom jsem vyrostl, dohrál jsem ji asi třicetkrát a pořád mě baví.

Jak ses dostal k natáčení her?

Celkem jako slepý k houslím. Já jsem se o to nijak nezajímal a pak najednou jsem si řekl „Hej, ono je to vlastně super!“. Honza – MenT – natáčel už nějakou dobu. Začal hrát Minecraft a mně to přišlo jako strašná blbost, jako nesmysl. Pak jsem si to zkusil a říkal jsem, že tak hrozné to nebude. Jak jsme se začali bavit, zjistil jsem, že mají MineMovies, to bylo takové první uskupení Youtuberů jako celku v Česku. Tak jsem se do toho hezky přes známost dostal taky, s tím, že jsem tam ze začátku nic moc nedělal. No a najednou jsem začal dělat. Nevěděl jsem jak, ale v té době to nikdo moc neřešil.

MrTomcatCZ, jinak řečený Dogg, je YouTuber, grafik a editor. Videa natáčí od roku 2012, angažuje se v projektu MineMovies.

MrTomcatCZ, jinak řečený Dogg, je YouTuber, grafik a editor. Videa natáčí od roku 2012, angažuje se v projektu MineMovies.

Když se podíváš na stará videa, tak ta kvalita je většinou hrozně špatná a všem je to jedno, jsou to nejsledovanější videa na těch kanálech. V době toho začátku tady nikdo nemohl moc porovnávat kvalitu, dneska se na to hraje hrozně moc. Trh je přesycený, Youtuberů je strašně moc a kdo to nemá kvalitní nebo inteligentní, nikdo se na něj nedívá. Takže aniž bych chtěl, tak jsem začal, vzal jsem to za své a nějak to se mnou splynulo.

Takže jsi začal včas.

To je právě ono. Já si hrozně vyčítám, že na to teď dost kašlu, obzvlášť po tom, co jsem si to vybudoval hned v začátku. Lidi o mně do dneška vědí. I když nejsem aktivní, tak jsem v povědomí lidí, kteří to znají díky Honzovi, i díky tomu, že už jsem tady dlouho a projel jsem všechny akce, ty první turné a další věci. Teď už spíš analyzuju, spíš sleduju, než abych vytvářel.

Zajímala by mě spolupráce s MenTem – inspirujete se vzájemně?

Určitě. Není to, že bychom si dělali brainstormingy, ale když s někým trávíš hodně času, což my jako – troufnu si říct – nejlepší kamarádi trávíme, tak minimálně nepřímo přebírá jeden něco od druhého. On se inspiroval něčím, co existovalo v zahraničí. Pro mě byl inspirace tím, že jsem si uvědomil, že tady to může dělat někdo taky. Spousta lidí dneska má, co má, díky tomu, že jim tenkrát někdo ukázal, že se to dělat dá, i když je by to nenapadlo. Což je i můj případ.

Máte v tuto chvíli rozdělaný společný projekt?

Máme spoustu nápadů a realizuje se z toho strašně málo. Třeba teď, jak nám půjčili Nissan Juke. Já jsem si dělal na 4Games srandu z Nissanu Juke, protože pro mě je to hrozně bizarní auto. A přišel týpek od Nissanu, který nás nabriefoval a domluvil nám spolupráci, že nám to auto fakt půjčili s tím, že o tom natočíme video. A tak nás napadlo, že zkusíme udělat youtubový pořad o autech – protože tady žádný větší sledovaný není. Nejsem žádný extra odborník, ale řídit umím, jestli to auto jede dobře, jestli je pohodlný, to zvládnu říct taky a na ty technické věci se můžeš s někým poradit – dneska nemusíš být stoprocentní odborník na nic. Projekty jsou, ale jestli se uskuteční, je ve hvězdách.

Součástí tvých videí je i hudba. Zajímalo by mě, jaká je tvá oblíbená?

Já zastávám asi ten názor, že druhy hudby nebo žánry nejsou vůbec důležité, pro mě je důležité, jestli je ta hudba dobrá nebo špatná. A někdo říká, že ani špatná hudba neexistuje, že všechna je dobrá, jenom podle toho, jak ji procítíš. Já nejsem nijak žánrově vyhraněný, poslouchám celé spektrum, líbí se mi rapové písničky, rockové, metalové, líbí se mi kdejaký pop, teda jenom chvíli než mě omrzí, ale líbí. Mám rád jazz a swing, považuju se za electro-swing guye. To je věc, která mě vždycky nejvíc nakopne. To se poslední dobou objevuje v mých videích.

Co se týče jazzu, klasika je základ. V poslední době mě hodně oslovil Posmodern Jukebox, což jsou Amíci, kteří berou staré písničky a dělají z nich jazz a swingové verze, už jsem na nich byl asi třikrát v Praze. To je z jazzu, co teď nejvíc poslouchám.

V profilu máš uvedeno, že jsi herec. Měl jsi příležitost podílet se na nějakém filmu?

V MineMovies jsme si kdysi rozdělovali pozice, někdo byl grafik, někdo byl šéf a ti lidi, co se objevovali ve videích, tak tam měli herec. Na začátku jsem si to dal i na Facebook a pak jsem se nevěnoval tomu, abych to updatoval, takže to tam zůstalo hrozně dlouho. Co se týče mých zkušeností, já jsem chtěl chodit do dramaťáku, ale ten, kam jsem chtěl, se zrovna neotevřel.

MrTomCatCZ2 (zdroj Tomáš Šedivý)Musím se ale pochlubit, že jsem před pár lety hrál komparz v reklamě na Müllermilch. Bylo mi asi třináct a točilo se to na pardubickém závodišti. Bylo to o tom, že koně běží závod a je tam žokej na krávě, která je úplně supreme a všechny je porazí a dojí mléko do toho mléčného nápoje, a kdo to bude pít, bude tak skvělý jako ta kráva, co vyhrála nad hřebci. Bylo nás tam asi deset, oni tam celý den natáčeli části té tribuny – pak ty záběry spojili a byl z toho plný stadion.

Chtěl by ses v budoucnu objevit ve filmu?

Já bych se bál hrát víc, protože mně by záleželo na tom, jak to moje účinkování vypadá. Nebyl bych takový, že bych se tam chtěl jenom objevit a tím bych skončil. A když už bych tam měl někde mluvit, tak by to asi chtělo nejdřív nějaké hodiny herectví. Ale určitě bych uvítal víc než komparz.

Tvůj Instagram je plný snímků starých budov. Souvisí to s tvou vášní pro focení, nebo se věnuješ urbexu?

Já se popravdě ani jednomu nevěnuju do hloubky. Foťák, co mám teď, jsem si koupil hlavně kvůli tomu, že dobře natáčí. Samozřejmě je škoda mít foťák a jen s ním natáčet ve studiu, takže pro mě bylo prvotním zájmem naučit se fotit. My jsme (s MenTem) takoví urbex nadšenci ve smyslu, že se na to rádi díváme, ale nikde jsme moc předtím nebyli. To pro mě byla skvělá příležitost, měl jsem co fotit. Byl jsem asi třikrát v Tesle, kde jsem pokaždé strávil pár hodin, udělal jsem asi patnáct set fotek, naučil jsem se, jak by měla fungovat kompozice a další věci. Spojil jsem to, že mě zajímala fotka i urbex. Zkoušel jsem fotit i americký fotbal, portréty, jen abych si to vyzkoušel. Ale nejvíc mám z urbexu, kde mě nikdo neruší a neříká mi, jak mám fotit. A já si na to přijdu sám.

Na Fakultě sociálních věd studuješ žurnalistiku. Chtěl bys být v budoucnu novinářem?

Skončil jsem základku a šel jsem na gympl s tím, že nevím, co chci dělat. Skončil jsem gympl s tím, že nevím, co chci dělat. Vzhledem k tomu, že dělám na Youtube a sociálních sítích, žurnalistice se to dost blíží – Twitter se dnes ve zpravodajství používá hrozně často. Pro mě to bylo – doktor nebudu, na to semináře nemám a nebaví mě to. Přihlásil jsem se na VŠE na diplomacii a pak jsem hodil vabank na pražskou a brněnskou žurnalistiku. Do Brna bych se dostal, kdybych přijel na druhou část přijímaček. Na VŠE jsem se dostal, ale nechtělo se mi tam. Pak jsem skončil tady na druhém kole.

Popravdě sám netuším, jak jsem prošel, protože jsem si připadal strašně hloupě. Dostal jsem v komisi Václava Moravce a ten mě úplně rozebral. Nakonec jsem se dostal i s rezervou, asi tak špatně jsem na tom nebyl. Zatím jsem s tím spokojený, baví mě to a nelituju toho, že jsem sem šel. To znamená, že ať už bych dělal v rádiu, v novinách, v internetovým deníku, časopisu nebo v televizi, věřím, že když jsem spokojený se školou, budu spokojený i v profesním životě.

Stíháš školu i tvorbu?

Problém je, že já doteď nebydlím v Praze. Dojíždím z Pardubic každý den, což zabere hrozně času. Trvá mi to hodinu a půl tam a hodinu a půl zpátky, to jsou tři hodiny. Když si vezmeš, co se dá udělat za tři hodiny, minimálně na tom Youtube! Takže asi bych to stíhal, ale momentálně tomu moc nevěřím. Jediné, co mám, jsou víkendy a tam se musím snažit si někde něco přivydělat. Musím doufat, že v letním semestru budu mít víc času a že se na to znova zase vrhnu. Já mám takové periody, vždycky chvíli točím a sázím to co druhý nebo třetí den a pak zas na dlouho přestanu. A přesto mě lidi sledují – já je nechápu, půlrok nebo rok čekat, než něco udělám. To mě docela překvapuje a těší.

Jsi občas v kontaktu se svými fanoušky?

MrTomCatCZ3 (zdroj Tomáš Šedivý)Popravdě docela často. Poslední, na co si vzpomenu, je, že jsem včera ve vlaku trávil půl nebo tři čtvrtě hodiny tím, že jsem někomu pomáhal s výběrem objektivu na foťák. Samozřejmě ono nikdy nejde odepisovat všem, když ti píše hrozně moc lidí a půlka z těch lidí ti píše „Ahoj jdeš si zahrát?“ nebo „Ahoj, pls přidej si mě.“, po chvíli to přestaneš číst. Ale když se objeví inteligentní dotaz, nebo se s někým potkám a vidím, že ten člověk je normální, tak s tím nemám problém.

Není to o tom, že by někdo byl nahoře a na něj se vzhlíží. Jednak by se mi to osobně příčilo a jednak vím, že se svojí fanouškovskou základnou a svojí pseudo-slávou si to ani nemůžu dovolit se nad někoho povyšovat. Jsem rád, když za mnou ty lidi přijdou a komunikují, když vyloženě někam nespěchám, tak se s nimi zastavím. Naopak než aby za mnou někdo stál a dělal, že mě nevidí a pak si mě fotil na telefon.

Jan HvězdaKlíčová slova


Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.