Začal boj o stipendia. Šanci mají i Pražané

19. 10. 2008 Autor: Rubrika: Univerzita 1 komentář

Od pondělí si mohou studenti UK žádat o ubytovací a sociální stipendia. Kdo uspěje, může od školy každé čtvrtletí získat až 7 500 Kč. Na rozdíl od většiny vysokých škol dostanou peníze i ti, kteří studují v místě bydliště – tedy v Praze, Plzni a Hradci Králové.

Před několika desítkami let byste mimoměstské studenty, kteří bydlí jinde než na koleji zařadili k menšině. Jenže trend se mění a ubytování na koleji už není tak oblíbené jako dřív. Zejména po zavedení stipendia na podporu ubytování, které má studentům pomoci s finančními náklady.

Stipendium je vypláceno jednorázově na konci každého tříměsíčního období, první výplatu můžete tedy na účtu očekávat v prosinci. Žádost se podává pouze elektronicky, prostřednictvím aplikace ve Studijním informačního systému (http://is.cuni.cz/webapps). Abyste uspěli, musíte splňovat několik základních předpokladů – například, že studujete v prezenční formě studia, nejste samoplátci, nemáte přerušené studium a další. Výše stipendia ale není jednotná, existují tři kategorie rozdělené podle sociální situace studenta.

Čím více studentů, tím méně peněz

Stipendium na podporu ubytování bylo zavedeno jednotně na celé univerzitě na konci roku 2005. U studentů si získalo velkou oblibu – každým rokem se počty žadatelů zvyšují. Jen loni pobíralo toto stipendium zhruba 28 000 z 49 000 studentů UK. Univerzita od ministerstva školství na stipendia obdržela 111 milionů korun.

Student, kterému bylo přiznáno stipendium v základní výměře, si v loňském roce přišel na 700 Kč měsíčně. Takřka třiapůlkrát více – 2 482 Kč měsíčně – obdrželi studenti ze sociálně nejslabších rodin. Aby jim příspěvek v tzv. zvýšené míře byl přiznán, museli doložit výši příjmů domácnosti, kde žili, a potvrzení o přiznání přídavků na děti.

Výše přiznaného stipendia nezávisí jen na sociálním postavení žadatele, ale také na tom, kolik studentů celkově o příspěvek požádá. Většinou platí, že čím více studentů o příspěvek požádá, tím menší částky se nakonec vyplácejí.

Peníze dostanou i ti, kdo studují v místě bydliště

Oproti ostatním univerzitám má ta naše v oblasti ubytovacích stipendií jednu specialitu. Stipendium na podporu ubytování je v menší míře vypláceno také studentům, kteří mají trvalé bydliště v místě, kde se nachází sídlo studované fakulty – tedy v Praze, Plzni a Hradci Králové. Jedná se ale o nižší částku – loni činila 295 Kč měsíčně. Tento příspěvek škola hradí ze zvlášť vyčleněných prostředků v rámci svého rozpočtu. V minulém akademickém roce na něj UK uvolnila asi 20 milionů korun.

Ne všichni jsou ale přesvědčeni, že tato stipendia mají pro studenty smysl. „Nemyslím si, že tři stovky měsíčně studentovi extra pomůžou. Plošná stipendia nepovažuji ani za nejlepší řešení. Peníze bych dala těm, kteří jsou v nevýhodné finanční situaci a pomoc opravdu potřebují,“ říká Vlasta Stulíková, studentka sociální práce na Filozofické fakultě UK.

„Univerzita Karlova zastává názor, že i student, který bydlí ve stejném okrese, ve kterém studuje, má určité výdaje spojené s ubytováním,“ říká Vladislava Kůželová, vedoucí odboru pro studium a záležitosti studentů. Podle jejího mínění není prokazatelné, zda a jakým způsobem se studenti na nákladech spojených s ubytováním podílí. „Stejná adresa trvalého pobytu není klíčem k tvrzení, že se jedná o společnou domácnost,“ říká Kůželová.Klíčová slova


Hodnocení


Související články


Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.