Zápis na právech se stal noční můrou studentů

26. 9. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty 8 komentáře/ů

Letošní zápis předmětů do Studijního informačního systému (SIS) vzbudil u studentů Právnické fakulty mnoho emocí. K již tradičnímu zahlcení systému se tentokrát přidalo i předčasné spuštění celého zápisu.

SIS

Problémy se SISem a zápisy se opakují každý semestr už několik let.

Mnoho studentů zažívá před začátkem semestru stres srovnatelný se zkouškovým obdobím. Elektronické systémy zápisu předmětů totiž fungují na principu „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ či přesněji řečeno „mele ten, kdo má štěstí a zrovna mu systém nepadá“.

Obzvláště šťavnatá je situace na Právnické fakultě, kde se snaží najednou zapsat stovky, ba tisíce studentů, což systém spolehlivě vyřadí z provozu i pro studenty ostatních fakult UK. Stovky studentů (včetně autora tohoto článku) si to na vlastní kůži vyzkoušely. Když se student po dvou hodinách bezúspěšného mačkání tlačítka F5 konečně přihlásí do systému, obvykle zjistí, že veškeré předměty, které si přál, jsou už dávno rozebrány.

V pondělí 20. září však situace zřejmě dostoupila vrcholu. Zápis povinných předmětů byl totiž většině studentů umožněn už půl hodiny před ohlášeným termínem, čímž se ti, kteří nevysedávali s předstihem u počítače, cítili přirozeně znevýhodněni. Valná část postižených ventilovala svou frustraci na diskusních fórech a na Facebooku, kde se běžně objevovaly i velmi ostré výroky proti fakultě a jejímu systému zápisů i léta trvající neschopnosti univerzity zajistit funkčnost SISu.

Čtěte také:

Studenti versus SIS: „Jaký je rozdíl mezi SISem a listím? Listí padá jen na podzim“

„Je potřeba se ozvat,“ říká student, který plánoval demonstraci

Student druhého ročníku Jakub Rybka se rozhodl založit na Facebooku událost, původně
zamýšlenou jako demonstraci, později přejmenovanou prostě na „Nesouhlasíme s nefunkčním systémem PF UK“. „Založení akce jsem provedl s horkou hlavou, přesto se domnívám, že je nezbytné se ozvat. Obyčejná demonstrace by nebyla přínosná a nic by neřešila, přesto je důležité dát najevo, že nejsme spokojeni a zejména vzbudit ve studentech zájem o dění na fakultě,“ uvedl Rybka pro UKáčko.cz.

Vedení fakulty zpackaný zápis omlouvá technickými problémy a špatnou komunikací s rektorátem. Konkrétního viníka opakovaných problémů ovšem nehledá.

Foto: archiv UKáčko.cz

Rybka doufá, že se tento zájem projeví například i zvýšenou účastí v podzimních volbách do akademických senátů. Proběhnuvší zápis navrhuje zrušit a uspořádat zápis úplně nový. Lze však předpokládat, že takové opatření by vyvolalo jen další vlnu nevole, protože někteří pedagogové dodatečně umožnili zapsat se většímu počtu studentů.

Dva dny po zápisu vydala fakulta oficiální prohlášení. „Problémy byly způsobeny kumulací několika technických problémů, chybně nastavených filtrů harmonogramu a špatnou komunikací mezi Ústavem výpočetní techniky rektorátu a fakultou,“ stojí v prohlášení fakulty.

Na čí hlavu tedy pondělní kiks padá? Většina studentů viní fakultu jako abstraktní celek, někteří odpovědnost připisují IT oddělení nebo akademickému senátu Právnické fakulty. „Že pustili předčasně zápis, za to senát nemůže, nikdy se to zatím nestalo. Buď mají na UK špatně nastavený čas, nebo to spuštění někdo zkrátka špatně nastavil. Taky si to vypije,“ řekla místopředsedkyně senátu Hana Vítová.

Přijímá Právnická fakulta víc studentů než zvládne?

„Důvodem problémů se zápisy na Právech je i velký počet přijímaných studentů,“ připomíná student Jakub Rybka.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Těžko říci, zda za zpackaný zápis bude skutečně někdo potrestán. Problémy se zápisem jsou zejména na Právech dlouhodobé a mají hlubší příčiny. Podle Jakuba Rybky za to může i fakulta, protože přijímá příliš mnoho studentů, které pak není schopna zvládnout. „Můžeme hovořit o kvalitní výuce, pokud si na semináři studenti ani nemohou sednout?“, ptá se Rybka. (O dalších problémech Právnické fakulty čtěte také v článku: Na právech se vyučují nesmysly. A navíc špatně)

Místopředsedkyně fakultního senátu Vítová upozorňuje, že práva jsou specifická obrovským množstvím studentů studujících jediný obor, což zápis velmi komplikuje. Kromě toho rozhoduje o změnách v SISu univerzita jako celek, nikoliv fakulta. „PF vznesla například požadavek, aby bylo možné přihlašovat se na rozvrh po katedrách, jako tomu je u zápisů zkoušek. Ale prý to nejde a změna by byla příliš drahá,“ uvedla Vítová.

Na Matfyzu to jde

Je tedy vůbec v silách studenta něco zásadního změnit? Student Matfyzu Dan Krýcha si vyzkoušel, že ano. Před několika lety sepsal stížnost na průběh zápisu jistého cvičení, kterou následně vložil do ankety v SISu. Poté jej kontaktoval garant předmětu a pozval ho na osobní rozhovor o problému. Nakonec se jako důsledek studentovy iniciativy způsob zápisu skutečně změnil. „Matfyz je na Karlovce jedno z míst, kde se individuální přístup ještě nevytratil,“ konstatuje Krýcha. A aby toho nebylo málo, jeho komentář vyhlásila studentská komora senátu za nejlepší v daném roce a ohodnotila ho věcnou cenou.

Práva jsou specifická počtem studentů i svou jednooborovostí. Pro právníky nachází Krýcha pouze dvě systémová řešení: buď zavést jiný systém, založený na prioritním postavení jedněch vůči druhým (například dle toho, kdo má víc kreditů, kdo je ve vyšším ročníku, kdo má lepší průměr, kdo byl naposledy u zápisu neúspěšný apod.), nebo získat technické zázemí pro stávající systém, „kde sice všichni budou refreshovat jak cvoci, ale aspoň se nikomu nestane, že si kvůli pádu nezapíše nic“.

Zmiňovaný Jakub Rybka, autor protestní události, žádné konkrétní změny nenavrhuje. Rád by však viděl vznik think-tanku, složeného ze zástupců různých zainteresovaných skupin, který by provedl řádnou analýzu současného stavu a srovnání se situací na zahraničních univerzitách. „Těch možností [řešení] jsou tisíce a nechce se mi věřit, že žádnou z nich nelze aplikovat na Právnické fakultě,“ uzavírá Rybka.

Jaký je váš názor na současný průběh zápisu předmětů v ISu? Co by mohlo pomoci zlepšit situaci na Právnické fakultě? Vyjádřete svůj názor v diskusi.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.